Bauer doběhl na své oblíbené trati 15 km klasicky desátý

DRAMMEN

Běžec na lyžích Lukáš Bauer se po nemoci vrátil do Světového poháru desátým místem na své oblíbené trati 15 km klasicky. V Drammenu v Norsku vyhrál suverénně Švéd Daniel Rickardsson, za nímž česká běžecká jednička zaostala o minutu.

Lukáš Bauer.

Nedařilo se ani dalším českým reprezentantům, z nichž se do bodované třicítky nevešel žádný. Objev letošní Tour de Ski Martin Jakš doběhl dvaačtyřicátý, Martin Koukal šedesátý a Jiří Magál na 63. místě.

Desáté místo patří mezi výborné výsledky, ale týden do startu na mistrovství jsem chtěl zajet líp, chtělo to větší vzpruhu. Každý kousek ve výsledcích navíc potěší. Jel jsem závod po měsíci a půl, tak je to pořád výborné umístění. Kdybych to měl shrnout, tak tohle byl solidní výsledek, ale nic extra," uvedl Bauer na svém webu.

Bauer, který soutěžil poprvé od Tour de Ski, se v závodě s intervalovým startem držel stále v elitní desítce, jeho ztráta ale od pátého kilometru výrazně narůstala. "Na začátku druhého kola jsem měl lehkou krizi. Chvilku jsem se potrápil, ale dostal jsem se z toho rychle a jel solidně," řekl Bauer. Ve třetím kole doufal, že se udrží okolo šestého až osmého místa, jak mu hlásili, ale propadl se na desáté. "Trošku mě překvapilo, že mi závodníci přede mnou v závěru poodjeli," přiznal třiatřicetiletý běžec.

Od počátku nasadil nejrychlejší tempo Rickardsson a v 28 letech si dojel pro své premiérové vítězství. Druhý Nor Martin Johnsrud Sundby na něj ztratil 29 sekund, o další vteřinu zpět byl jeho krajan Petter Northug.

V celkové klasifikaci SP se drží v čele dnes čtvrtý Švýcar Dario Cologna. Bauer klesl ze třetí na čtvrtou pozici.

Lyžaře čekají v Drammenu ještě nedělní sprinty volnou technikou, poté už se vydají na mistrovství světa do Osla.

Bauer sprinty nejezdí a těší se, až si v úterý poprvé vyzkouší tratě na Holmenkollenu. "Už nejde o extra trénování, jen se na lyžích pohybovat a doladit poslední pocity," řekl Bauer.

SP v běhu na lyžích v Drammenu (Norsko):
Muži - 15 km klasicky:
1. Rickardsson (Švéd.) 37:19,1, 2. Johnsrud Sundby -29,0, 3. P. Northug (oba Nor.) -30,0, 4. Cologna (Švýc.) -33,6, 5. Volžencev -41,7, 6. Sedov (oba Rus.) -46,4, 7. Rönning (Nor.) -55,6, 8. Teichmann (Něm.) -56,3, 9. Jauhojärvi (Fin.) -1:00,1, 10. Bauer -1:01,4, ...42. Jakš -2:10,1, 60. Koukal -2:48,1, 63. Magál (všichni ČR) -2:56,7.
Průběžné pořadí SP (po 24 z 31 závodů): 1. Cologna 1247 b., 2. P. Northug 834, 3. Rickardsson 781, 4. Bauer 724, 5. Legkov (Rus.) 716, 6. Hellner (Švéd.) 643, ...10. Jakš 425, 57. Kožíšek (ČR) 91, 102. Koukal 26, 103. Magál 23.