Živě

Čeští biatlonisté vybojovali ve SP stříbro ve smíšené štafetě

18. prosince 2011 15:59 - HOCHFILZEN

Čeští biatlonisté vybojovali druhé místo ve smíšené štafetě na Světovém poháru v Hochfilzenu. Pro historický úspěch v této disciplíně si díky nejlepší střelbě ze všech týmů doběhli Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Ondřej Moravec a Michal Šlesingr. Na vítězné Rusko ztratili 27 sekund, třetí skončilo kvarteto Francie.

 

Lisi Niesner, Reuters

Češi v součtu všech osmi střeleckých položek jen třikrát dobíjeli, což nedokázal žádný jiný z 25 soupeřů. Mezi nimi však chyběli mistři světa Norové a také tradiční favorité Němci nejeli v nejsilnějším složení. S výjimkou vítězné čtveřice Ruska Viljuchinové, Zajcevové, Volkova a Šipulina však nechali všechny za sebou.

Štafetu rozjela Vítková, která předávala na osmém místě Soukalové. Ta udržela vysokou laťku a vylepšila průběžné postavení o dvě příčky. "Mám strach, kdy se z toho snu probudím. Jsem překvapená, jak se nám všechno povedlo. Mně hodně pomohla střelba. Opravdu jsem moc šťastná," řekla spolupracovníkovi ČTK Soukalová.

"Těší mě, že všichni viděli, že i naše holky umí závodit. Věřím, že to pozvedne celý náš tým. Myslím, že taková euforie před svátky je důležitá a motivační," řekl trenér žen Jindřich Šikola.

Soukupu nahradil Moravec

Moravec nahradil původně nominovaného Jaroslava Soukupa, jenž má problémy s kolenem, a vytáhl Čechy mezi medailisty za Rusko a Francii. "Trenér mi říkal, že mě staví proto, abych dal pět na pět, tak jsem ho poslechl a splatil mu důvěru," uvedl oravec. "Měli jsme střelbu 0+3, to se nám, co závodím, ještě nestalo. Tak si to určitě užijeme a budeme se snažit to zopakovat. Stojí to za to!" dodal.

"Jsem rád, že jsem nakonec vsadil na Ondru. On na třetí úsek patří. Předvedl velký výkon jak na střelnici, tak i na trati," chválil trenér Ondřej Rybář.

Po velkém náskoku Šipulina sváděl finišmen Šlesingr souboj o stříbro se Simonem Fourcadem. Na poslední stojku přijel český biatlonista dříve, ale po jednom dobíjení odjel až za Francouzem. V závěrečném stoupání však dvojnásobný medailista z MS v roce 2007 zabral a Fourcada suverénně setřásl.

"Už v prvním a druhém kole jsem si Simona trochu otestoval a zjistil jsem, že jsem na tom běžecky lépe. Věřil jsem proto, že v tom nejtěžším stoupání ho udolám," řekl Šlesingr a ocenil výkony žen i Moravce.

Čeští biatlonisté tak ve smíšené štafetě vylepšili dosavadní maximum, čtvrtou příčku na mistrovství světa 2005 v Chanty Mansijsku, kde se tato disciplína objevila jako novinka. Po vánoční pauze bude Světový pohár pokračovat od 4. ledna v německém Oberhofu, o týden později se biatlonisté představí v Novém Městě na Moravě.

 

Závod SP v biatlonu v Hochfilzenu (Rakousko):
Smíšená štafeta (2x6 + 2x7,5 km):
1. Rusko (Viljuchinová, Zajcevová, Volkov, Šipulin) 1:13:33,4 (0 tr. kol+5 dobíjení), 2. ČR (Vítková, Soukalová, Moravec, Šlesingr) -27,0 (0+3), 3. Francie (Dorinová-Habertová, Boilleyová, Boeuf, S. Fourcade) -38,5 (0+9), 4. Švédsko -1:02,8 (0+7), 5. Německo -1:10,8 (1+9), 6. Kanada -1:14,5 (0+8).

 

ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.