Závod SP biatlonistek v Novém Městě vyhrála Mäkäräinenová

Vytrvalostní závod biatlonistek na 15 km na úvod Světového poháru v Novém Městě na Moravě vyhrála Finka Kaisa Mäkäräinenová. České reprezentantky dnes v domácím prostředí, kde se elitní seriál koná po jednatřicetileté pauze, selhaly na střelnici a nebodovaly.

Nejlepší biatlonistky ze závodu Světového poháru v Novém Městě na Moravě na trati 15 kilometrů. Vlevo Švédka Ekholmová, uprostřed vítězka Mäkäräinenová a vpravo Neunerová z Německa.

Nejlepší z českých biatlonistek byla Barbora Tomešová, která s pěti trestnými minutami obsadila 53. místo se ztrátou šest minut a 48 vteřin na Mäkäräinenovou a téměř minutovým mankem za poslední bodovanou příčkou. Veronika Vítková skončila na 68. příčce, Lea Johanidesová byla 75. a Gabriela Soukalová obsadila 83. místo.

"Jsem zklamaný, to jsem neočekával a o to víc to bolí, že to je doma," řekl v České televizi trenér žen Jindřich Šikola. "Holky si musí sáhnout do svědomí a každý si tím musí projít sám. Nějaké slzy určitě padly a ještě padnou," uvedl.

Nejvíce se očekávalo od Vítková, kterou ale srazilo sedm chyb na střelnici. "Asi jsem dělala chyby, zbytečný chyby a hrozně mě to mrzí," řekla třiadvacetiletá závodnice novinářům. Doufá, že v pátečním sprintu dojem vylepší. "Doufám, že na tu sedmičku zapomenu hodně rychle a že to napravím," řekla.

Mäkäräinenová si v Novém Městě v den svých 29. narozenin doběhla pro čtvrté vítězství v kariéře. "Na těžkých tratích to bylo hodně náročné, ale jsem nadšená, že jsem srovnala střelbu, psychicky se dokázala zvednout a vyhrát," uvedla vítězka.

Mistryně světa ze stíhacího závodu Mäkäräinenová porazila o 22 vteřin Švédku Helenu Ekholmovou, třetí doběhla před téměř čtyřmi tisícovkami diváků vedoucí žena průběžného pořadí SP Magdalena Neunerová z Německa. "Jsou tady opravdu těžké a kopcovité tratě, ale mám to ráda a i návštěva byla obstojná," řekla Němka.

Závod SP v biatlonu v Novém Městě na Moravě:
Ženy - vytrvalostní závod na 15 km:
1. Mäkäräinenová (Fin.) 45:03,3 (2 tr. minuty), 2. Ekholmová (Švéd.) -22,0 (1), 3. Neunerová (Něm.) -32,9 (2), 4. Zajcevová (Rus.) -45,4 (1), 5. Domračevová (Běl.) -1:18,3 (4), 6. Glazyrinová (Rus.) -1:26,1 (0), 7. Bergerová (Nor.) -1:26,6 (2), 8. Habertová (Fr.) -1:32,6 (1), 9. Solemdalová (Nor.) -1:54,5 (3), 10. Hildebrandová (Něm.) -2:03,8 (1), ...53. Tomešová -6:49,7 (5), 68. Vítková -8:20,4 (7), 75. Johanidesová -10:03,2 (4), 83. Soukalová (všechny ČR) -11:52,5 (6).
Průběžné pořadí SP (po 10 z 26 závodů): 1. Neunerová 504, 2. Domračevová 457, 3. Mäkäräinenová 433, 4. Zajcevová 421, 5. Ekholmová 364, 6. Bergerová 360, ...42. Vítková 54.