Bývalá generální sekretářka Lewisová chce být prezidentkou FIS

6. dubna 2021 12:47 - Oberhofen

Bývalá generální sekretářka Sarah Lewisová chce jako první žena ve stoleté historii vést Mezinárodní lyžařskou federaci (FIS). Někdejší britská lyžařka ohlásila kandidaturu na pozici prezidentky organizace, jež ji loni v říjnu po dvaceti letech nečekaně propustila.

 

Vesa Moilanen, ČTK/AP

Šestapadesátiletá Lewisová byla dlouho pravou rukou prezidenta Gian Franca Kaspera, jenž letos po 23 letech ve funkci skončí. Jeho nástupce se bude volit na on-line kongresu 4. června. Vedle Lewisové se o uprázdněnou pozici uchází švédský miliardář žijící v Británii Johan Eliasch, prezident Švédského olympijského výboru Mats Arjes a bývalý švýcarský lyžař Urs Lehmann.

Lewisová, kterou v říjnu FIS propustila "kvůli naprosté ztrátě důvěry", kandiduje za belgický svaz. Britové podporují šéfa lyžařské firmy Head Eliasche.

FIS měla od svého založení v roce 1924 pouze čtyři prezidenty. Švéd Ivar Holmquist vedl federaci do roku 1934, poté následovali Nor Nicolai Ramm Östgaard (do roku 1951) a Švýcar Marc Hodler, jehož v roce 1998 nahradil jeho krajan Kasper.

ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.