Hamáček po volební porážce odvolal šéfa Olympu, lyžaři a biatlonisté ho brání

12. října 2021 12:59 - Praha
(Aktualizováno: 12. října 2021 17:47)

Pondělní náhlé odvolání ředitele Olympu Jiřího Berana vyvolalo ostrý nesouhlas ze strany sportovní organizací, které mají v tomto centru své reprezentanty. S krokem, který přišel 115 dní před zahájením zimních olympijských her v Pekingu, nesouhlasí lyžařský a biatlonový svaz ani Český olympijský výbor (ČOV). Personální záležitosti by podle lyžařů měla řešit až nová vláda sestavená na základě výsledků nedávných voleb. Vzhledem k brzkému termínu olympiády lyžařský svaz vyzval k Beranovu návratu do funkce.

 

Milan Malíček, Právo

Beran vedl Olymp od roku 2014. O jeho odvolání v pondělí rozhodl odcházející ministr vnitra Jan Hamáček. Pod křídla tohoto resortního centra patří řada olympioniků v zimních sportech včetně rychlobruslařky Martiny Sáblíkové, biatlonových reprezentantů v čele s Michalem Krčmářem a Markétou Davidovou, bobistů a skeletonistky Anny Fernstädtové, běžkyně na lyžích Kateřiny Razýmové nebo slalomářky Martiny Dubovské.

"Nerozumíme tomu, proč dva dny po sněmovních volbách dochází k tomuto nečekanému kroku. A proto podporujeme stanovisko Svazu lyžařů ČR," řekl prezident biatlonového svazu Jiří Hamza. Zaskočený byl i Krčmář. "Tak ještě rychle, dokud můžu... rozbiju něco, co funguje. Děkujeme," napsal reprezentant ironicky na twitter.

Také lyžaři byli s Beranovou prací spokojeni. "Jiří Beran v roli ředitele působil osm let, nikdy s ním nebyly žádné problémy, naopak, vždy pracoval ve prospěch českého sportu. Plně respektujeme právo ministerstva vnitra na obsazení funkce ředitele resortního centra, ale současně vyzýváme, aby personální záležitosti byly řešeny až po ustavení nové vlády, a ne sto dnů před olympijskými hrami," uvedl svaz ve vyjádření pro média. Obává se narušení přípravy sportovců na ZOH 2022 v Pekingu. "Proto vyzýváme k návratu Jiřího Berana do funkce a k transparentnímu řešení personálního obsazení této funkce," doplnili lyžaři.

Peltovi hrozí devět let vězení. I Jansta může jít za mříže

Výkonný výbor ČOV považuje Beranovo odvolání za "mimořádně necitlivé a nevhodné". "Tuto nečekanou změnu provedenou pouhých 115 dnů před zahájením zimních olympijských her v Pekingu vnímáme jako ohrožení přípravy olympioniků, protože Olymp podporuje silné zimní sporty a reprezentanty s nadějí na úspěchy. Oceňujeme odbornost Jiřího Berana a jeho snahu zajistit sportovcům co nejlepší možné podmínky," uvedl vrcholný orgán ČOV.

Sportovní ředitel a šéf mise pro ZOH 2022 Martin Doktor považuje tento krok za další politicky motivovaný zásah bez ohledu na souvislosti. "Pro mě je neuvěřitelné, že někdo může ve sportovní organizaci odvolat bez udání důvodu jejího šéfa před jedním z vrcholů jejího fungování – před zimními olympijskými hrami. Je to podobné jako v případě odvolání šéfky Antidopingového výboru ČR těsně před začátkem olympijských her v Tokiu letos v létě," uvedl ve vyjádření pro ČTK. Předsedkyni Antidopingového výboru ČR Petru Volkovou začátkem června odvolal nový šéf Národní sportovní agentury Filip Neusser. Po výběrovém řízení ji nahradil právník Jiří Janák.

Na Beranovo odvolání v pondělí upozornil server iROZHLAS.cz. Mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška pro Radiožurnál uvedl, že se jednalo o "dlouhodobě plánovanou výměnu". Beran ale žádné informace o chystaném odvolání neměl. "Za celou dobu mého působení mi nebylo cokoli vytýkáno, nebyl jsem upozorněn na jakékoli pochybení. Svému odvolání nerozumím a nechápu ho, ale nezbývá mi nic jiného, než ho respektovat," uvedl na dotaz ČTK.

Hamáček ho odvolal v pondělí, tedy první pracovní den po té, co se ČSSD pod jeho vedením nedostala do Poslanecké sněmovny. V budoucí vládě bude v čele ministerstva vnitra, pod které Olymp jako resortní centrum spadá, někdo jiný.

Pro Berana je zásadní, aby se sportovci Olympu mohli bez problémů připravovat na olympijský vrchol nadcházející zimní sezony. "Moc si vážím podpory ze sportovního prostředí. I na jejím základě bych rád o svém budoucím působení hovořil s novým ministrem vnitra, jak se sluší a patří v civilizované demokratické zemi. Jsem přesvědčen, že českému sportu mám ještě co dát, nechci nedobrovolně odcházet od nedokončené práce," doplnil.

ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.