Biatlon tonul v slzách. Soukalová a spol. se rozloučili se zesnulým šéfem svazu

7. dubna 2014 15:22 - Praha

Všichni olympijští medailisté, bývalí mistři světa i zástupci Mezinárodní biatlonové unie (IBU) se v pondělí vedle rodinných příslušníků přišli rozloučit se zesnulým Václavem Fiřtíkem. Prezident Českého svazu biatlonu zemřel náhle v sobotu 29. března po cévní mozkové příhodě v nedožitých 56 let.

 

Vít Šimánek, ČTK

Ve zcela zaplněné obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích nechyběli všichni reprezentanti včetně olympijských medailistů ze Soči Ondřeje Moravce, Gabriely Soukalové, Jaroslava Soukupa a Veroniky Vítkové. Vzdát hold přišli také světoví šampióni Kateřina Jakešová a Roman Dostál.

Za svaz i rodinu se s Fiřtíkem v proslovu rozloučil jeho dlouholetý kolega Pavel Levora. "Měl stále gradující a neutichající nasazení pro biatlon. Z podceňovaného svazarmovského odvětví ho dostal mezi nejsledovanější sport. Byl srdcem i duší českého biatlonu a hnací silou i toho mezinárodního," zdůraznil Levora.

Levora především poděkoval nejbližším za podporu, kterou v nich Fiřtík celý život nacházel. "Rodina mu byla nadevše a především jim patří dík," řekl.

"Půjdeme v tvých šlépějích"

Fiřtík byl předsedou Českého biatlonového svazu od roku 1993 a poslední čtyři roky i jedním z viceprezidentů IBU. "Slibujeme, Václave, že půjdeme dál v tvých šlépějích," řekl na pohřbu za IBU její první viceprezident Rus Sergej Kuščenko.

Poslední dvě sezóny byly pro biatlon vynikající. V té předminulé se v Novém Městě na Moravě konalo poprvé v Česku mistrovství světa a ta uplynulá byla historicky nejlepší. Češi poprvé získali olympijské medaile a ze Soči jich přivezli rovnou pět. "Pro jeho celoživotní úsilí to byla ta nejlepší odměna," řekl Levora.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.