Strachová bronzovou příčku neudržela, 2. kolo slalomu v Záhřebu nedokončila

Lyžařka Šárka Strachová znovu útočila ve slalomu Světového poháru na stupně vítězů. Na konci loňského roku skončila druhá v Kühtai a dnes byla na svahu v Záhřebu po prvním kole třetí. Nadějnou pozici ani slušný náskok na nejbližší pronásledovatelky ale neudržela, když druhé kolo ani nedokončila. Vyhrála Mikaela Shiffrinová z USA.

Šárka Strachová mezi slalomovými brankami.

"Výpadky ke slalomu patří. Stává se to, samozřejmě mě to mrzelo, zabolelo, ale už je to dobrý a jedeme dál," uvedla Strachová na svém facebooku.

Strachová patří mezi nejstabilnější slalomářky. Podle statistiky mezinárodní federace FIS absolvovala od roku 2002 celkem 109 slalomů SP a vypadla teprve podesáté. Druhé kolo nedokončila poprvé od března 2005.

"Slalom je disciplína, v které můžete vypadnout v každé bráně. Je to na centimetry," řekla devětadvacetiletá slalomová mistryně světa z roku 2007. "S tím, jak teď jezdím, že hodně riskuju a jsem výsledkově vepředu, teď jsem byla třetí, tak to muselo přijít. To ke slalomu patří," konstatovala.

Strachová se v předchozím slalomu v rakouském středisku Kühtai blýskla druhým místem a na stupně vítězů v SP se dostala po více než pěti letech. Před Záhřebem i po něm řekla, že se cítí v životní pohodě. "Ať už jde o techniku na lyžích, kondici nebo psychickou pohodu. Zažívám krásné dny a ráda bych na to navázala a užila si tuhle vlnu," řekla bronzová olympijská medailistka z Vancouveru 2010.

A první jízda na svahu Sljeme, kde skončila v letech 2007 a 2009 dvakrát třetí, její slova potvrdila. Úvodní kolo jela s číslem čtyři plynule i agresivně. Cílem projela v té chvíli v nejrychlejším čase a do té doby vedoucí Slovinku Tinu Mazeovou porazila o 72 setin.

Patří do špičky

"Prostřední a spodní část jsem projela výborně," zhodnotila. Potvrdila si, že patří do špičky. "Měla jsem z toho radost, protože to na tom čistém ledu a těžkém svahu bylo náročné. Ukázalo se, kdo má dobrou techniku," řekla. Rychlejší pak byla jen Rakušanka Kathrin Zettelová o 23 setin a suverénní Shiffrinová.

I druhé kolo jela Strachová dobře. V první strmé části sice malinko ztratila z náskoku na čtvrtou ženu úvodního kola Ninu Lösethovou z Norska, ale na druhém mezičasu ho znovu navýšila. Jenže právě v té chvíli se nevešla ve vlásence do jedné z branek a vypadla. "V horní části jsem neměla nejlepší pocit, o to víc jsem proto začala tlačit a ve střední části se stala chyba. Byla tam asi trošku nerovnost. Bylo to vyjetý a já do rýhy najela moc přímo a nestihla jsem tam strčit nohy včas," popsala.

Olympijská vítězka ze Soči a úřadující mistryně světa Shiffrinová zajela nejrychleji i druhé kolo a vyhrála před Zettelovou o 1,68 vteřiny. "Neskutečné. Čím je trať tvrdší, tím jsem rychlejší a je to snazší," řekla devatenáctiletá Američanka po jedenácté výhře ve slalomu v kariéře. Pátá skončila vedoucí žena SP Tina Mazeová ze Slovinska.

Žádná další česká slalomářka nebodovala. Martina Dubovská byla 34. a za posledním postupovým, třicátým místem zaostala o 56 setin. Gabriela Čápová při premiéře ve Světovém poháru jízdu nedokončila.

Z Chorvatska odjela Strachová hned zpět do Rakouska, kde bude trénovat a 13. ledna pojede ve Flachau poslední slalom před mistrovstvím světa. "Na videu ze závodu vidím, že se mi ještě nepodařilo prodat, co umím v tréninku. Až se mi to podaří přenést do závodu, tak ani Shiffrinová není neporazitelná," řekla odhodlaně.