Manninen vyhrál v Schonachu, Rygl vzdal

SCHONACH

Finský sdruženář Hannu Manninen se v devátém závodu sezony Světového poháru radoval z pátého vítězství. V Schonachu v pátek suverénně vyhrál a jako nejlepší muž německé Grand Prix, do níž se započítávaly výsledky i z předchozích podniků v Oberhofu a Ruhpoldingu, získal stejně jako loni prémii 10 000 eur. Pavel Churavý skončil jednadvacátý, Ladislav Rygl vzdal.

"Od začátku se mu špatně běželo. Bolelo ho celé tělo, nemohl dýchat, vůbec neví proč," řekl z Německa trenér českých sdruženářů Libor Foltman. Rygla chytaly křeče, v třetím z šesti kol proto odstoupil zhruba z třicátého místa, které mu také patřilo po dopoledních skocích.

Churavý naopak potvrdil stoupající výkonnost a při třetím startu v elitním SP atakoval první dvacítku. V pořadí soutěže se dostal před zkušenějšího kolegu Rygla, ale jen díky tomu, že má 28 bodů ze Světového poháru B.

Manninen se vydal vstříc 15 kilometrům jako devátý a ve stopě potvrdil pověst skvělého běžce. Na čtvrtém kilometru už byl druhý a stíhal nejlepšího skokana Christopha Bielera. Po dvou třetinách se finský lídr seriálu dostal před Rakušana a nedal jemu ani ostatním soupeřům šanci.

Ve Světovém poháru oslavil Manninen již 36. triumf a celkově druhému Ronnymu Ackermannovi z Německa se vzdálil již na 202 bodů. Bieler ve finiši udržel druhou příčku. Obdivuhodnou stíhací jízdu převedl Nor Magnus Moan, který se z 24. místa na startu probil až na třetí.

Další zastávku budou mít závodníci v severské kombinaci v italském Val di Fiemme, za dva týdny bude dějištěm dvou závodů SP Harrachov.

Výsledky:
1. Manninen (Fin.) 35:18,1 min., 2. Bieler (Rak.) -21,5, 3. Moan (Nor.) -23,7, 4. Gottwald (Rak.) -24,8, 5. Ackermann (Něm.) -28,8, 6. Tallus (Fin.) -33,6, 7. Stecher (Rak.) -58,3, 8. Höhlig -1:10,8, 9. Schmitt (oba Něm.) -1:13,1, 10. Demong (USA) -1:17,2, ...21. Churavý -2:09,2, Rygl (oba ČR) nedokončil.