Rubriky:

Lyže a snowboard

Bauer chce mít čisté svědomí, proto před OH angažoval psychologa

17. ledna 2006 14:53 - PRAHA

Do nejmenších detailů má naplánovanou závěrečnou přípravu na olympijské hry český běžec na lyžích Lukáš Bauer a k zisku medaile mu má dopomoci i nový člen týmu a psycholog Oleg Mazurov. Lyžař, jenž letos už dvakrát skončil druhý v závodu Světového poháru, bude do konce týdne trénovat na Božím daru, z České republiky odcestuje v sobotu a vrátí se až po olympiádě.

Jakkoliv Bauer uznává spíše dlouhodobější vysokou výkonnost před výjimečným úspěchem na vrcholné soutěži, letos tomu je naopak. "Závody Světového poháru jdou tentokrát stranou," řekl jasně při rozhovoru s novináři. I proto vynechá víkendový díl SP v Oberstdorfu a raději se bude připravovat na soustředění v nadmořské výšce kolem 2000 metrů nad mořem.

"Musím zaklepat, zatím všechno běží podle plánu," prohlásil Bauer, jehož přes Vánoce trápila viróza, která ale na jeho formě nezanechala stopy. Druhé místa na Silvestra v Novém Městě na Moravě i následně v estonském Otepää to potvrdila. "Vidím, že jdu správným směrem. Hlavně to nepřehnat v závěrečné přípravě. Ale cítím, že výsledky budou dobré," řekl Bauer.

Mazurov by měl pomoci k lepší koncentraci

Mazurova zařadil do svého týmu i proto, aby si mohl říct, že pro úspěch na olympiádě udělal všechno. Psycholog kdysi pracoval i se skokanem na lyžích Jaroslavem Sakalou. "Chci mít čisté svědomí, že jsem nic nezanedbal," prohlásil Bauer. Mazurov by měl s ním pracovat hlavně na koncentraci. "Zkoušíme, co na mě platí a co by mi mohlo pomoci," uvedl.

Bauer chce mít klidnou mysl. "Třeba, když nebudu mít dvě minuty před startem lyže, které se budou muset na poslední chvíli přemazat, aby mě to nerozhodilo," uvedl příklad. Něco takového se mu sice dosud ještě nepřihodilo, ale už se mu třeba stalo, že lyže neměl čas před startem vyzkoušet. Nápor na psychiku prý má také atmosféra závodu. "Možná se na mě budou někteří dívat jinak, jako že potřebuji psychologa, ale mě to je jedno," uvedl.

Duatlon mu sedí nejvíc

Poslední test před olympiádou čeká Bauera při SP v Davosu v prvním únorovém víkendu, kde pojede 15 km klasicky. "To bude generálka na Turín," řekl. Pak se vydá přímo do Sestriere do olympijské vesnice na týdenní trénink na olympijských tratích. První olympijský závod v Pragelatu, jeho oblíbený duatlon, je připraven na 12. února. Pak ho čeká 15 km klasicky, volná padesátka a štafeta.

"Duatlon mi zatím sedí nejvíc, umím obě techniky," uvedl Bauer. Stejný závod navíc v minulé sezoně při Světovém poháru v Pragelatu vyhrál. "O medailích se bavit nechci, ale když to zacinká, bude to jen dobře," řekl. "Při hromadných startech bude hodně rozhodovat taktika. Já budu chtít pole roztrhat, abych finišoval s co nejméně soupeři. Tratě by mi mohly sedět, navíc je tam dlouhá rovinka do kopce, což mi také sedí," dodal.

ČTK

Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.