Rubriky:

Lyže a snowboard

Janda - Ahonen: Šance podle Jaroslava Sakaly

26. ledna 2006 20:12 - PRAHA

Skokan na lyžích Jakub Janda patří k největším medailovým nadějím české výpravy na ZOH v Turíně. Jako vítěz nedávného Turné čtyř můstků se roli favorita vyhnout nemůže. Prestižní závod však měl ještě jednoho vítěze. Fina Janne Ahonena. Jak vidí Jandovy šance v souboji se zkušeným seveřanem Jaroslav Sakala, hvězda nedávné minulosti?

1. Závod na středním můstku: Můstek v Pragelatu má hodně moderní profil. Ten bude vyhovovat spíše Ahonenovi. Fin je silovější a má dynamičtější odraz než Janda.

2. Závod na velkém můstku: Jakub je lepší letec než Ahonen. Věřím víc Jandovi.

3. Psychika: Ahonen jede zřejmě na svou poslední olympiádu. Myslím si však, že to nebude prožívat. Vyhrál už spoustu závodů, třeba čtyřikrát Turné čtyř můstků. Na medaile má o jednu šanci víc než Jakub. Ten nemůže počítat s nadějí na cenný kov ve družstvech. Ahonen ví, že může pokazit individuální skoky a přesto si odvést třeba i zlato.

4. Vliv vysoké nadmořské výšky: Zejména na velkém můstku se projeví Jandovy mimořádně měkké kotníky. Ve vysoké nadmořské výšce roztáhne lyže ještě víc. Vysoká nadmořská výška mu může přinést výhod až pěti procent.

5. Síla družstva: Jasná výhoda Ahonena. Když mu nevyjde forma, je aspoň částečně nahraditelný. Souvisí to s psychikou.

Sakala hodnotí šance 1 - 10 body
Janda Ahonen
Střední můstek 6 9
Velký můstek 9 8
Psychika 7 9
Nadmořská výška 7 4
Síla týmu 7 10
Celkem 36 40

Manfred Strnad, Sport.cz

Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.