Rubriky:

Lyže a snowboard

Björgenová vyhrála Vasův běh a upevnila si vedení v SP

4. března 2006 14:38 - MORA

Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová si po nevydařeném představení na olympijských hrách částečně spravila náladu sobotním vítězstvím ve Vasově běhu v rámci Světového poháru. Vedoucí žena průběžného pořadí seriálu absolvovala trať 45 km klasickou technikou v čase 2:17:53 hodiny s více než minutovým náskokem před krajankou Hilde Pedersenovou.

Slavný Vasův běh se jede v rámci Světového poháru FIS letos poprvé, v neděli je na programu tradiční devadesátikilometrová trasa mezi Sälenem a Morou. Dnešního závodu se žádná z českých reprezentantek nezúčastnila, v neděli bude startovat specialista na dálkové běhy Stanislav Řezáč.

Björgenová odjela z Pragelata se ziskem pouhé jedné stříbrné medaile, dnes však dokázala, že už se únavy a nemoci zbavila. Tempo závodu ve zhruba pětistupňovém mrazu diktovala od úvodu s jednačtyřicetiletou Pedersenovou a společně měly zhruba deset kilometrů před cílem téměř tříminutový náskok před zbytkem pole.

Pětadvacetiletá Björgenová brzy nato Pedersenovou setřásla a jela si pro své první vítězství v závodě Světového poháru od prosincového skiatlonu v kanadském Vernonu. Veteránka Pedersenová dojela druhá s odstupem 1:22 minuty, třetí s dalšími dvěma minutami ztráty skončila Slovinka Petra Majdičová. "Cítím se skvěle. Ten závod mohl klidně trvat ještě déle. Je fajn, že už jsem po nepovedené olympiádě opět na vítězné notě," řekla vítězka v cíli.

Díky pátému triumfu v sezoně Björgenová navýšila náskok v čele pořadí SP na 121 bodů před Kanaďankou Beckie Scottovou, jež byla dnes jedenáctá. Pedersenová odsunula na sedmé místo olympijskou vítězku z volné třicítky Kateřinu Neumannovou, která se zapojí do Světového poháru příští týden.

Výsledky - 45 km klasickou technikou:
1. Björgenová 2:17:53 hod., 2. Pedersenová (obě Nor.) -1:22, 3. Majdičová (Slovin.) -3:23, 4. Kuitunenová -3:32, 5. Välimaaová -3:35, 6. Saarinenová (všechny Fin.) -3:37, 7. Eková (Švéd.) -3:41, 8. Skofterudová (Nor.) -3:42, 9. Jacká (Kaz.) -3:49, 10. Rydqvistová (Švéd.) -3:50.
Pořadí SP (po 18 z 24 závodů):
1. Björgenová 745 b., 2. Scottová (Kan.) 624, 3. Čepalovová (Rus.) 616, 4. Kuitunenová 591, 5. Künzelová (Něm.) 505, 6. Pedersenová 468, 7. Neumannová 450, ...66. Rajdlová 26, 79. Markelová 79, 85. Janečková (všechny ČR) 9.

ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.