Jakš doběhl na SP ve Falunu na 26. místě, třicítku vyhrál Iversen

Falun

Běžec na lyžích Martin Jakš obsadil na Světovém poháru ve Falunu bodované 26. místo v závodu na 30 kilometrů klasicky s hromadným startem. Po třech druhých místech vyhrál poprvé v sezoně Nor Emil Iversen o necelé čtyři sekundy před krajanem Martinem Johnsrudem Sundbym, který si upevnil první místo v průběžném pořadí.

Martin Jakš v akci.

V závodě žen na 15 kilometrů vedla triumf norských běžkyň Marit Björgenová, která oslavila třetí vítězství po mateřské pauze a celkově 105. v kariéře. Šestatřicetiletá hvězda vyhrála o půl sekundy před krajankou Ingvild Flugstad Östbergovou.

Heidi Wengová na třetím místě ztratila 8,1 sekundy, upevnila si ale vedení v průběžném pořadí SP. Jediná Češka na startu Petra Nováková obsadila 41. místo se ztrátou 4:51,7 minuty.

Jakš se po většinu závodu pohyboval na 30. místě, až v závěrečných kilometrech se posunul výš a do celkového hodnocení Světového poháru získal pět bodů. Na Iversena ztratil téměř tři minuty, v SP je jakožto nejlepší Čech devětašedesátý.

Norští běžci závod ovládli, do nejlepší pětice se vešli čtyři. Sjur Röthe těsně prohrál souboj o třetí místo se Švédem Callem Halfvarssonem, na pátém místě dojel do cíle Niklas Dyrhaug. Druhý muž SP Sergej Usťugov z Ruska skončil dvanáctý a na Sundbyho, který skončil druhý poosmé v sezoně, ztrácí už 344 bodů.

Příští týden se běžci přesunou na závody do olympijského Pchjongčchangu.