Neumannnová potřetí za sebou vyhrála anketu Král bílé stopy

Kateřina Neumannová si podle očekávání posadila na hlavu korunku pro vítěze ankety Král bílé stopy, ocenění Svazu lyžařů České republiky pro nejlepšího lyžaře uplynulé sezóny. Olympijská vítězka a stříbrná medailistka z Turína v pátek na slavnostním vyhlášení převzala trofej již potřetí za sebou.

Neumannová, která nedávno oznámila, že bude ještě jednu sezónu závodit, získala v hlasování fanoušků pomocí textových zpráv z mobilních telefonů 53 procent všech hlasů. Druhý skončil vítěz Světového poháru skokanů na lyžích Jakub Janda ziskem 14 procent. O procento méně měl stříbrný běžec z olympiády Lukáš Bauer.

"Chci poděkovat všem těm, kterým stálo za to, že mi tu esemesku poslali," řekla Neumannová na podiu. Obecenstvo pak sledovalo ze záznamu její zlatý finiš v závodu na 30 km volnou technikou s hromadným startem. "Tam už byly minusové hodnoty, to bylo o hlavě," uvedla Neumannová k tomu, kolik měla v závěru v rezervě sil.

Vítěze disciplín určila odborná porota

Vítěze v jednotlivých disciplínách, nejlepšího trenéra a juniory určila odborná porota. Mezi běžci kralovala Neumannová, která si po odchodu Stanislava Frühaufa hledá nového trenéra. "Jiného kouče si najdu, ale metody měnit nebudu," řekla běžkyně. Moderátoři večera běžkyni rozesmáli, když jí dali tatarský biftek zpodobňující Kristinu Šmigunovou. Estonka porazila českou lyžařku v olympijské kombinaci.

Skokanem sezóny se stal bezkonkurenčně král Turné čtyř můstků Janda. U sjezdařů vyhrál Ondřej Bank, šestý v olympijské kombinaci, kterého dělilo jen 33 setin od bronzu. "Medaili až příště," slíbil Bank.

Kraus byl rád, že přežil bez zranění

Akrobaté mají na prvním místě Tomáše Krause a Nikolu Sudovou. Oba shodně dostali 186 hlasů. "Divím se, protože Tomáš byl bezkonkurenčně nejlepší, ale příští sezónu mu to určitě natřu," řekla boulařka Sudová. Kraus byl hlavně rád, že sezónu přežil bez zranění. "To bylo takové překvapení," řekl vítěz skikrosového Světového poháru. Loni touto dobou byl po operaci. "Byl jsem zvyklý se léčit a mít operace, ale letos jsem dobrý a mám z toho radost," usmál se.

Michal Novotný se stal nejlepším snowboardistou, Miroslav Dvořák je vítězem mezi sdruženáři. "Z přechodu mezi seniory strach nemám, to spíš z blížící se maturity," řekl dvojnásobný medailista z juniorského mistrovství světa. Jan Němec potvrdil letité výsadní postavení v travním lyžování.

Trenérem roku byl vyhlášen Neumannové trenér Frühauf, za kterého převzala cenu jeho žena Petra. "Mám hroznou radost," řekla paní Frühaufová k tomu, že bude mít nyní častěji muže doma. Mezi juniory vyhrál běžec Martin Jakš.

Výsledky:
Král bílé stopy 2005/06:
1. Neumanová (běh na lyžích) 53 procent, 2. Janda (skok na lyžích) 14, 3. Bauer (běh na lyžích) 13.