Janda vstupuje do letní sezóny, smlouvu stále nemá

1. srpna 2006 19:00 - OSTRAVA

Bez dohodnuté reprezentační smlouvy se nejlepší český skokan na lyžích Jakub Janda vydává do Německa na start letní sezóny. Elán ani pohoda mu přesto nechybí. "Chci skákat pro radost," předestřel úřadující vítěz Světového poháru v úterý při setkání s novináři v Ostravě.

 

PRÁVO/Michaela Říhová

Tahanice kolem kontraktu s národním lyžařským svazem stále neberou konce. Třecí plochou je místo na lyžích. Zatímco Janda chce volný prostor využít pro své osobní sponzory, svaz na to nemíní přistoupit.

"V současné době to řeší právníci. Myslím, že naše požadavky jsou adekvátní a úměrné výkonům. Stejně tak jsem přesvědčen, že to je na dobré cestě a nakonec smlouvu podepíšeme," vysvětlil Jandův manažer František Jež, který skokana v jednáních zastupuje.

Myslíte si, že by měl mít Jakub Janda místo na lyžích pro své osobní sponzory?
Hlasujte v anketě pod článkem.

Řečí čísel: Janda podle svých zástupců už na kontraktu z poslední sezóny ztratil milión korun. Udělal ústupek, když podepsal smlouvu na milión a padesát tisíc korun, přitom měl od sponzorů příslib na dvojnásobek.

"Smlouva v její současné podobě je nastavena tak, že Kuba by se stal vlastně nevolníkem svazu. Je tam sice jakási možnost prémií do výše 600 tisíc korun, ale pro všechny závodníky. Ve všech ostatních odvětvích mají nejlepší sportovci individuálně něco navíc. Tohle jednání je neseriozní a neadekvátní," pronesl Jež.

Do letní GP i bez smlouvy

Nicméně i bez reprezentační smlouvy může Janda naskočit do letní Grand Prix, obdoby Světového poháru. "Stačí ústní dohoda," řekl skokan. "Jestli jsem přihlášen, to ale teďka nevím. Snažím se o to starat co nejméně," uvedl Janda, který prý podle svých slov nemá žádné přemrštěné nároky.

"Chci stejné podmínky jako mají sportovci v jiných odvětvích, které zastřešuje svaz lyžařů. Kdyby to tak bylo, tak bychom se už o smlouvě dávno nedohadovali," tvrdil Janda.

Seriál peripetií si přitom kromě sporů o smlouvě užil i s lyžemi. Nový typ nešel Jandovi do noty. "Nejdříve byly totálně mrtvé ve vzduchu. Pak mi přivezli jiné, které vypadaly perfektně, ale potřeboval jsem si je otestovat v extrémních podmínkách," vykládal Janda.

Nová značka neoslnila

Zkoušku odolnosti lyže nevydržely, v Zakopaném poprvé v životě při doskoku zlomil lyži. "Byly už zase moc agresivní. Když jsem dopadl, tak jsem lyži prostě prošlápl," kroutil hlavou. Přechod na novou značku tak skončil fiaskem. Krátce poté se Janda rozhodl, že do sezony vstoupí s loňským modelem.

"Jsou fantastické. Firma mi udělá identický pár bez jakýchkoliv vylepšení. Mám je zažité a sedly mi nejlíp. Až skončí letní sezona, můžu testovat dále," poznamenal Janda, který si novou kolekci osahá až před prvním závodem v německém Hinterzartenu.

Přes všechna úskalí však celá letní příprava proběhla v relativním klidu. Nové pracovní metody trenéra Richarda Schallerta Janda vzal za své. "V přípravě jsem naskákal asi 200 skoků. To není málo, ani moc. Uvidíme, jak to půjde v Německu, ale cítím, že forma zatím není bůhvíjaká," přiznal Janda.

Budoval automobilovou stáj

Léto, to však v Jandově podání nebyla jen dřina. S volným časem milovník rychlých vozů a motorek naložil po svém. Když vypadli z mistrovství světa čeští fotbalisté, zaměřil své úsilí pozornost na budování své jezdecké stáje Jandys Team. "Udělal jsem si v Mostě i závodní licenci," hlásil hrdě.

"Trvalo to dva dny a nejhorší na tom bylo to hrozné vedro, protože závodní vozy nemají klimatizaci," usmál se Janda, který už koncem sezóny hodlá startovat v seriálu národních formulí v Brně. Stáj má zatím jeden vůz. "S motorem z fabie," upřesnil. "Zatím se budeme za volantem střídat s kamarádem Lubošem Poláškem. Přes zimu chceme postavit druhé auto," doplnil.

Vyměnit lyže za automobilový sport ale zatím neplánuje. "Skoky jsou pro mě sportem číslo jedna. Dokud to půjde, budu zdravý a bude forma, chci skákat," řekl jednoznačně Janda.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Lyže a snowboard

Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Patička stránky: