Živě

Janda: Motorka by mě lákala, ale mám z ní strach

19. října 2006 12:50

Nejlepší český skokan na lyžích Jakub Janda se chystá na sezónu, ve které bude obhajovat vítězství ve Světovém poháru. Přestože se v letní přestávce potýkal s řadou vleklých problémů, které mu jeho klid na přípravu výrazně narušovaly, zažil i několik příjemnějších momentů. Především za volantem závodního vozu.

 

PRÁVO/Michaela Říhová

Přes léto jste se kromě skoků na lyžích věnoval i motorismu. Stihnete ještě před sezónou nějaký závod?

O víkendu jedu v Alfě 147 vytrvalostní šestihodinovku v Brně. Chyběl jim jeden řidič a pozvali mě. Tak hned ve čtvrtek jedu testovat, v pátek kvalifikace, v sobotu závod. Budeme se střídat tři řidiči. Hlavně je v té alfě sekvenční převodovka, což je super, protože ve formuli mi řazení dělalo problémy.

Říkal jste, že při závodech se učíte větší odvaze, odráží se to i na můstcích?

Člověk má pak jiné vnímání rychlosti. Když jsem třeba vyjel ze závodů v Brně, dal jsem si tempomat na 130 a přišlo mi, že vedle toho auta můžu běžet... Ale na můstcích jsem to zase tolik nepostřehl, protože jsem byl zrovna v takové krizi, že jsem si nevšímal ani jiných věcí...

Láká vás ještě nějaký další motoristický zážitek? Co třeba motorka?

Pořád čekám, že zavolají z Ferrari a oni pořád nic (smích). Ale ta motorka by mě určitě lákala. Je to nádherné svezení, ale mám z toho strach. Kousek se projet klidně, ale na okruhu asi ne.

Co vás kromě jízdy v autě v posledních týdnech před startem sezóny čeká?

V neděli jedu do Liberce, kde máme ještě do příští středy kondiční přípravu. Pak odjedeme skákat na hmotu a budeme čekat na sníh. Kde napadne, tam pojedeme, ať to bude Švédsko, Finsko nebo třeba Itálie. Pořád budu pracovat na nájezdové rychlosti, i když se teď zvyšuje.

Problémy s novou úpravou kombinézy už se vyřešily?

Geno (rakouský fyzioterapeut Gernot Landerer - pozn. red.) má v hlavě střih, jak by to mohlo vypadat. Když přijde kombinéza, tak ji dokáže kompletně přešít. On ty technické věci zvládá, teď mi skvěle upravil boty.

Michal Osoba, Sport.cz, Právo

Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.