Basketbalistky Brna vyhrály v Evropské lize v Istanbulu

ISTANBUL

Výborný výkon v prvním poločase zajistil basketbalistkám Gambrinusu Sika Brno čtvrteční vítězství ve třetím kole Evropské ligy v Istanbulu nad domácím Fenerbahce 70:66. Obhájkyně prvenství předčily dosud neporažený turecký tým rychlostí i přesnější koncovkou a před hlavní přestávkou získaly rozhodující třináctibodový náskok 40:27.

"Celé utkání jsme měli hru pod kontrolou. Ve druhém poločase jsme si situaci ale trochu zkomplikovali, hráli jsme v dost netradiční sestavě," řekl ČTK trenér Jan Bobrovský. Po změně stran chyběla českým mistryním pivotka Kulichová, která si poranila loket a místo ní zaskakovala Kováčová.

Brňanky se od úvodu zápasu prosazovaly důraznější obranou a hlavně rychlejším přechodem do protiútoků, které přesně zakončovaly. Po první čtvrtině už vedly 22:17 a dál pokračovaly v tlaku. Turecký tým se pokoušel zakončovat z nepřipravených pozic, prosazoval se ale více v podkošových soubojích. Střeleckou oporou Brňanek byla Američanka Youngová, autorka 23 bodů, a dařilo se i Vítečkové s Nolanovou.

Rozhodčí pustil tvrdou hru

Po změně stran se karta ve vývoji utkání obrátila. Hráčky Fenerbahce přitvrdily za benevolence rozhodčích hru, zkoušely častěji střílet z tříbodového území a postupně ukrajovaly z náskoku Brňanek. Po půlhodině už byl ve skóre rozdíl pouhých čtyř bodů. V závěrečné čtvrtině snížil domácí tým svou ztrátu na dva body, definitivní uklidnění a pojistku vítězství Brna znamenal až půl minutu před koncem koš Nolanové.

"Trochu jsme si koncovku zdramatizovali, ale zvrat jsme soupeřkám nepovolili. Vítězství z Turecka je cenné," uvedl trenér Bobrovský.

Fenerbahce Istanbul - Gambrinus Brno 66:70 (17:22, 27:40, 52:56)
Nejvíce bodů: Pondexterová 15, Vardarliová 14, Yilmazová 12 - Youngová 23, Vítečková 14, Nolanová 11. Fauly: 15:18. Trestné hody: 21/17 - 14/11. Trojky: 7:3. Diváci: 500.