České házenkářky zdolaly v kvalifikaci MS i Černou Horu

CHEB

I ve třetím zápase kvalifikační skupiny házenkářek o postup do play-off o mistrovství světa české reprezentantky uspěly. V Chebu však v pátek o výhře nad Černou Horou 24:23 rozhodly až v závěrečné sekundě zápasu proměněným sedmimetrovým hodem. V tabulce tak svěřenkyně kouče Jiřího Tkadlece zůstaly jako jediné s plným bodovým ziskem; jejich sobotním soupeřem bude celek Turecka.

Střetnutí začaly domácí hráčky jistě, výborně bránily, skvěle chytala brankářka Raníková a dařilo se zakončovat postupné útoky. Po dvanácti minutách vedl český celek 8:2, když Raníková měla na svém kontě již šest úspěšných zásahů.

Střelecky se dařilo hlavně Zámorské a tradiční opoře Knytlové a skóre ve prospěch českého celku rychle narůstalo. Když ve 20. minutě svítilo na světelné tabuli 13:3 ve prospěch domácích, nikdo by si nepomyslel, že zápas ještě může dospět do dramatické koncovky.

Černohorky však změnily obranu a jedna vysunutá bránící hráčka dělala české rozehrávce obrovské starosti. Soupeřky se zvedly i střelecky a do poločasu stáhly ztrátu na šest branek. Po příchodu z kabin české trápení pokračovalo. Nedařila se kombinace ani střelba a naopak jednu branku za druhou začaly dávat pohyblivé a razantní spojky soupeřek, hlavně Jovanovičová.

Český náskok se rychle tenčil a v 49. minutě bylo po něm, když Černá Hora vyrovnala na 19:19. Tři důležité branky dala střídající Vojtíšková, ale dvě minuty před koncem opět soupeřky srovnaly na 23:23 a po zisku míče mohly jít do vedení; jejich střela však skončila na českém břevně.

Ani český útok neskončil gólem a po technické chybě 49 sekund před koncem to s domácími vyhlídkami vypadalo zle. Raníková však vytáhla další skvělý zákrok a čtvrt minuty před závěrečnou sirénou černohorskou ránu vyrazila. Kouč Tkadlec si vzal oddechový čas a hráčky jeho pokyny splnily na sto procent. Po kombinaci trefila Nevařilová břevno, ale při střele byla faulována a ze sedmičky Knytlová svou sedmou brankou rozhodla.

"V začátku zápasu plnily holky veškeré pokyny. Dobrá byla obrana, dařilo se brankářce a mohli jsme hrát to, co chtěli. Dařila se střelba ze spojek, ale přibrzdilo nás vyloučení. Po přestávce se nedařilo hlavně střelecky a ani obrana nebyla důrazná. Koncovka se ale podařila, rozhodla asi trochu větší zkušenost našich hráček," řekl český kouč Tkadlec.

ČR - Černá Hora 24:23 (16:10)
Sestava a branky ČR: Raníková, Škavronková - Nevařilová 2, Kysučanová 4, Knytlová 7/2, Roubínková 1, Zachová 2, Poznarová, Adámková 1, Šašková, Jonášová, Simerská, Vojtíšková 3, Zámorská 4.
Nejvíce branek Černé Hory: Jovanovičová 9/2, Radovičová 4, S. Jovovičová a Pavičevičová po 3. Rozhodčí: Veber, Pangerc (oba Slovin.). Sedmimetrové hody: 2/2 - 4/2. Vyloučení: 5:2. Diváci: 1700.
Bulharsko - Turecko 28:34 (16:14).