Rak: Lébl vyhrál čtyřikrát, tak mám co dohánět

12. ledna 2007 08:54

Blokař italské Modeny byl podruhé vyhlášen volejbalistou roku. Jak řekl v rozhovoru pro deník Právo, na čtyřnásobného vítěze ankety Lébla ale stále ztrácí. "Mám co dohánět," řekl Rak.

Už jste v Itálii oslavil vítězství v české anketě?

Vůbec ne. Pořád hrajeme. Ve středu jsme prohráli v Top Teams cupu, tak na slavení moc nálady nebylo. Ani jsem se Italům nezmínil, že jsem to vyhrál.

Má pro vás ta anketa vůbec význam?

Samozřejmě. Každé ocenění je fajn. "Tonda" Lébl ji vyhrál čtyřikrát. Mám co dohánět.

Byl minulý rok pro vás v něčem výjimečný?

Stačil jsem toho dost nasbírat. Hlavně po zdravotní stránce. Tři měsíce marodění s kolenem, měsíc s prstem. Rok se dost podivně tahal.

Vy jste ale marodil i na začátku nového roku, že?

Měl jsem zablokovaná záda. Tak mě poslali za osteopatem, který spolupracuje i s cyklistickou stájí Discovery Channel, kde jezdí Pavel Padrnos. Byl to takový italský Pavel Kolář, za dva dny mě dal do kupy. Bylo to něco mezi medicínou a šamanismem. Ještě mi zakázal jíst červené maso a pít mléko. Já se totiž intoxikoval kulturami, které obsahují actimel (usmívá se).

Jak zpětně hodnotíte 13. místo na světovém šampionátu?

Byl to takový klasický český výsledek. Za tři. Žádná díra do světa.

Trenér Zdeněk Haník zvažuje, zda u národního týmu pokračovat, vy byste to uvítal?

Určitě. Já mám s Haníkem dobré zkušenosti.

V Modeně hrajete se čtyřmi Brazilci, dva jsou mistry světa. Jak s nimi vycházíte?

Jsou to vcelku normální lidi. Nemají komplex nadřazenosti, aby mi dávali najevo, že kluk z Čech nemůže hrát dobře volejbal.

Cizinci ale mohou hrát v italské lize jen čtyři a vás je pět. Jak to řešíte?

Právě se to v klubu probírá. Vzali na střed dalšího Itala a já se to dozvěděl z novin. To mě naštvalo. Po prohře v posledním zápase a zranění naší hvězdy Gianiho navíc vyplulo na povrch dost věcí, které se shromažďovaly od startu sezóny.

Neuvažoval jste tedy, že byste z klubu odešel?

Myslím na to. Ale rozhodovat se budu asi až na konci sezóny. Až bude trochu klid.

V Modeně jste druhý rok, je to velký rozdíl proti Trentu, kde jste působil předtím?

Tam měli o dost chladnější přístup. Nikdo se třeba nezeptal, jak se vede mé přítelkyni. V Modeně jsou lidi daleko příjemnější. Volejbal má ve městě ohromnou tradici, stabilně na nás chodí čtyři pět tisíc diváků.

Před vámi tam nepříliš úspěšně působil univerzál Jan Štokr. Nediví se lidé z klubu, jak se mu začalo dařit vedle Martina Lébla v Perugii?

To byl ale o dva roky mladší a hrál až druhého univerzála za Nizozemcem Schuilem. Teď ale dostal šanci jako jednička, tak se jí chytil.

A co fotbalová Modena? Nezašel jste na Nedvěda, když u vás hrál s Juventusem?

Na fotbal je spíš Honza Štokr, já si místo Nedvěda dám radši pivo.

V Itálii jste čtvrtou sezónu, už jste si zvykl? Dřív jste nadával i na jejich jídlo.

A teď nadávám na české (vtipkuje). Kdepak, na svíčkovou nebo moravské vrabce se vždycky těším. Italové si ale dokážou víc užívat života. My asi víc pracujeme, i když se o Češích říká něco jiného.

Marek Burkert, Sport.cz, Právo

Časová osa: Míčové sporty

ME ve volejbale 2021

Mistrovství Evropy ve volejbale se letos hraje na území čtyř států - kromě Česka je to také Estonsko, Finsko a Polsko, kde se také 19. září rozhodne o všech medailistech. Česká reprezentace je ve skupině B a své zápasy hraje v Ostravě. Vítězství obhajují volejbalisté Srbska.