Živě

Český basketbal přišel o hvězdu. Legendární Áda už na hřiště nevyběhne

14. června 2019 11:08 - Praha

Nikdo mu ve sportovním prostředí neřekl jinak než Áda a Jiří Pospíšil na svou přezdívku vždycky slyšel. Basketbal několikrát označil za hru svého života. Ve čtvrtek pozdě večer ale náhle zemřel ve věku 68 let.

 

Igor Zehl, ČTK

Pospíšilova unikátnost tkví i v tom, že oblékal reprezentační dres nepřetržitě dvanáct let a za tu dobu se stihl představit na třech olympijských hrách. Startoval v Mnichově (1972), Montrealu (1976) a Moskvě (1980), což vedle něj z československých reprezentantů dokázal už jen další legendární brněnský hráč Kamil Brabenec.

V reprezentačním dresu odehrál Pospíšil celkem 276 zápasů. Se světovou elitou se úspěšně poměřoval také na světových šampionátech. V roce 1970 obsadil coby benjamínek v národním týmu 6. místo na MS v Lublani, o osm let později pomohl Československu na Filipínách k 9. místu.

Z reprezentačních akcí se ale přece jen dočkal jedné velké medaile, byl to bronz z ME 1977 v belgickém Lutychu. Na evropském šampionátu se představil celkem pětkrát. Na mezinárodní scéně uspěl i s brněnským Spartakem. V roce 1968 dosáhl na druhou příčku v PMEZ a o šest let později přidal v roce 1974 stejné umístění v PVP.

Ze čtrnácti ligových sezon bral hned v polovině z nich medaili. Nikdy se mu však nepodařilo vystoupat až na stupínek nejvyšší. Valnou většinu svých cenných ligových kovů získal v rodném Brně – celkem třikrát stříbro a dvakrát bronz. Další medaile pak přidal s Duklou Olomouc – jednu ze stříbra a jednu z bronzu.

Po konci profesionální kariéry pak herně vypomáhal ještě například ve Valašském Meziříčí nebo Novém Jičíně a v roce 2016 byl uveden do Síně slávy České basketbalové federace. Do posledních let svého života se účastnil všemožných veteránských klání. Ještě loni na podzim byl z pozice nestraníka lídrem hnutí Sportovci při komunálních volbách v Brně, ale do zastupitelstva se nedostal.

kez, Sport.cz, Právo

Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.