USK Praha - TTT Riga 98:48Basketbalistky USK vysoko vyhrály nad TTT Riga

Basketbalistky USK Praha zvítězily v 8. kole Evropské ligy doma nad TTT Riga 98:48 a připsaly si druhou nejvyšší výhru v sezoně. České šampionky zůstávají v tabulce skupiny A se sedmi výhrami stále druhé za svým jediným přemožitelem Jekatěrinburgem. Další duel čeká USK 8. ledna opět doma proti Bourges.

Zprava Cristina Ouviňaová z USK Praha a Kate Kreslinaová z TTT Riga v utkání 8. kola skupiny A Evropské ligy basketbalistek.

Pražanky výsledným padesátibodovým rozdílem překonaly výhru z minulého týdne nad belgickým celkem Castors Braine, který rovněž v hale na Královce porazily 102:62. Na druhý stobodový výkon v ročníku ale tentokrát těsně nedosáhly. Rekordním výsledkem v sezoně zůstává pro tým trenérky Natálie Hejkové domácí vítězství ze 3. kola nad Cukurovou 82:28.

Proti Rize, na jejíž palubovce Pražanky na startu sezony vyhrály 73:66, excelovaly americké opory Brionna Jonesová a Alyssa Thomasová. Obě dosáhly za necelých 27 minut hry na double double - Jonesová za 27 bodů a 14 doskoků, Thomasová měla bilanci 25 a 16. "Velmi dobře se známe, hraje se nám spolu skvěle a snažíme se být v každém zápase efektivní," komentovala Jonesová spolupráci s Thomasovou, s níž hraje v zámořské WNBA za Connecticut.

Zleva Marija Režanová z USK Praha a trenérka Natália Hejková v duelu 8. kola Evropské ligy proti TTT Riga.

Utkání začalo s půlhodinovým zpožděním kvůli problémům se světelnou tabulí a časomírou. Delší prodleva zaskočila více domácí tým a po většinou první čtvrtiny prohrával. Nakonec ji ale vyhrál 22:20 a Thomasová v ní stihla devět bodů a osm doskoků.

"Ovlivnilo nás to hodně, protože jsme čekaly strašně dlouho. Uvědomila jsem si, že obdivuji tenistky, které čekají někde v šatně, než skončí nějaký zápas, a musí okamžitě vyběhnout. Pro nás je to nezvyklé. Holky byly rozcvičené, potom chvilku čekaly, pak zase, potom si zase sedly a znova se šly rozcvičit. Bylo vidět, že jim to vadí," řekla Hejková.

Zbytek duelu ale Pražanky zcela ovládaly. Do poločasu získaly dvacetibodový náskok, v třetí desetiminutovce dovolily soupeřkám jen osm bodů a v závěru se dostaly i na rozdíl 52 bodů. Nejvyšší výhru v sezoně ani stovku ale nepokořily, trojkový pokus Terezy Halátkové osm sekund před koncem byl neúspěšný.

"Nakonec můžu být spokojená. Neměli jsme svoji tradiční slabou třetí čtvrtinu a dohrávaly jsme jak na tréninku. Bez časomíry, občas se zahlásí čas, tak si tak holky připadaly. V druhém poločase to byl trochu problém, protože jsme nevěděly, kdo má kolik faulů nebo jaký je čas," dodala Hejková.

Evropská liga basketbalistek - 8. kolo:
Skupina A:
USK Praha - TTT Riga 98:48 (22:20, 49:29, 76:37)
Nejvíce bodů: Jonesová 27, Thomasová 25, Oblaková 10 - Huffová 16, Lasaová 12, Kreslinová 5. Fauly: 17:18. Trestné hody: 19/15 - 20/9. Trojky: 3:5. Doskoky: 65:43.