Nymburk zdolal Nový Jičín, porážku odvrátil Bendův koš

Blízko druhé letošní prohry byli basketbalisté Nymburka. Suverénní lídr české ligy totiž ještě tři sekundy před koncem prohrával na palubovce Nového Jičína, pak jej ale spasila dvoubodová trefa Petra Bendy, který vyrovnal na 71:71. V prodloužení už Nymburk nedal domácím šanci a zápas dovedl k výhře 85:79. Vedle duelu prvního s druhým se dnes prodlužoval ještě jeden zápas, v němž Liberec nakonec zdolal USK Praha 90:84.

Ještě v 17. minutě přitom Nový Jičín prohrával o deset bodů, jenže vzápětí začal řádit Reinberger a domácí ještě do poločasu výsledek zvrátili. Další dvě čtvrtiny nabídly divákům přetahovanou o každý bod. A na jejím konci se už zdálo, že ve finiši bude šťastnější domácí tým: sedm sekund před koncem zvýšil Ubilla trestným hodem na 71:69.

Za další čtyři sekundy už měl ale míč ve své moci nymburský Benda, který jej doklepl do obroučky a vyrovnal. Podobný výkon předvedli hosté i na začátku prodloužení a už za minutu a půl zápas prakticky rozhodli díky sedmi bodům Leeho. Odveta za loňské finále se tak domácím opět nepovedla.

"Myslím si, že to byl opravdu dobrý zápas. Měli jsme problémy v druhé čtvrtině. V posledních minutách zápasu a v prodloužení předvedl tým velký charakter," pochválil své svěřence nymburský trenér Muli Kacurin.

Zato novojičínský kouč Zbyněk Choleva mohl po zápase jen konstatovat, že šance na velký skalp jeho celku utekla mezi prsty. "V koncovce jsme byli výhře velmi blízko, přitom tam bylo několik nepřesností, kdy jsme mohli o zápase rozhodnout. Spálili jsme příliš jednoduchých šancí," litoval Choleva. "Bohužel pak došlo na prodloužení a v něm už jsme na Nymburk nestačili," uznal.

Nebyl to ale jediný zápas, který se dočkal podobně dramatického závěru. Hráči USK Praha totiž v Liberci dlouho dotahovali desetibodovou ztrátu a vyrovnat se jim povedlo až v samém závěru. Sedmnáct vteřin před koncem posunul trojkou skóre na 80:80 Marko, který srovnal po 38 minutách nepřetržitého domácího vedení. Více ale už USK nedokázal, protože prodloužení pro sebe záhy rozhodli hráči Liberce.

Hned za vedoucí dvojicí se drží Děčín, který díky výhře 94:88 odvezl z Poděbrad oba body a na Nový Jičín ztrácí už jen tři. "Domácí se i díky skvělé kulise dotáhli na rozdíl několika bodů. Rozhodující byla Hatcherova trojka a následné dva dvoubodové koše. Nebylo to jednoduché vítězství, pro nás má velkou váhu. Jsem spokojen," citoval web basketbalové federace děčínského trenéra Pavla Budínského.

Pardubice po dvou domácích prohrách opět zabraly. V utkání s nováčkem z Opavy velmi dobře začaly a brzy získaly vedení 11:4, jenže pak nechali domácí hráči rozehrát opavského Šošku a prakticky celý první poločas tahali za kratší konec. Opava v poslední vteřině první čtvrtiny trojkou Pumprly získala dvoubodový náskok a ve 12. minutě už vedla o pět bodů.

Do druhé půle ale vstoupili domácí jako vyměnění. Perfektní obranou dovolili soupeři za třetí desetiminutovku pouhé čtyři body a sami jeho konto zatížili dvaadvaceti. Utkání se tak stalo jednoznačnou záležitostí Synthesie, která postupně navýšila vedení až na 24 bodů. Pak už dostali šanci domácí náhradníci a hosté alespoň zkorigovali výsledek.

Liga basketbalistů - 25. kolo:
Pardubice - Opava 77:60 (20:22, 36:40, 58:44)
Nejvíce bodů: Bailey 23, Sirvydis 16, Payne 12 - Šoška 23, Pumprla 12, Čarnecký 11. Rozhodčí: V. Lukeš, Galajda, Hošek. Trestné hody: 32/22 - 17/13. Fauly: 23:19. Trojky: 6:4. Diváci: 1360. Nejlepší hráč: Bailey.
Liberec - USK Praha 90:84 po prodl. (27:20, 49:37, 65:59, 80:80)
Nejvíce bodů: Černošek 28, Hampton 21, Tóth 16, Mono 10 - Hamm 23, Marko a Platt po 15, Vocetka a Hruban po 12. Rozhodčí: Vyklický, Hruša, Hartig. Trestné hody: 25/20 - 26/14. Fauly: 23:22. Pět chyb: 45. Vukotič (USK). Trojky: 8:14. Diváci: 534. Nejlepší hráč: Černošek.
Nový Jičín - Nymburk 79:85 po prodl. (15:23, 39:36, 53:54, 71:71)
Nejvíce bodů: Šarovič 24, Pospíšil 17, Muirhead 13, Reinberger 11, Ubilla 10 - Lee 31, Benda a Schilb po 17. Rozhodčí: Dolinek, Vrážel, Rozsypal. Trestné hody: 17/13 - 17/15. Fauly: 15:18. Trojky: 12:6. Diváci: 1100. Nejlepší hráč: Lee.
Kolín - Ostrava 94:75 (21:13, 54:37, 74:60)
Nejvíce bodů: Pavlík 23, Rogers 17, Ames 14, Machač 12, Zuzák 10 - Arnold 21, Korytek 15, Mitchell 12, Robinson 11, Stehlík 10. Rozhodčí: Zachara, Macela, Znamínko. Trestné hody: 20/13 - 16/8. Fauly: 18:17. Pět chyb: 34. Lepinaitis (Kolín). Trojky: 11:7. Diváci: 600. Nejlepší hráč: Pavlík.
Poděbrady - Děčín 88:94 (14:15, 37:39, 56:65)
Nejvíce bodů: Soliver 18, Beneš 16, Castleberry 15, Páleník 13, Tomanec 12 - Hatcher 28, Alič a Williams po 17, P. Houška 10. Rozhodčí: Paulík, Kapl, Matějek. Trestné hody: 34/24 - 32/25. Fauly: 27:28. Pět chyb: 40. Páleník, 40. Norwa - 37. Houška, 40. Soukup. Trojky: 6:5. Diváci: 400. Nejlepší hráč: Hatcher.