Prostějov potvrdil postup ve Vyzývacím poháru pátou výhrou

PROSTĚJOV

Basketbalisté Prostějova zakončili základní část Vyzývacího poháru výhrou nad KK Záhřeb 86:77 a v šestém utkání si připsali pátou výhru. Postup do osmifinálové části si hanácký klub zajistil už v minulém kole, naopak chorvatský tým ve skupině ani jednou nevyhrál.

Prostějov obsadil ve skupině E druhé místo se stejným bodovým ziskem jako první Novo Mesto, které mělo lepší vzájemnou bilanci. V osmifinálové skupině L narazí český vicemistr na Lokomotiv Kubaň, BC Zadar a Ostende.

Prostějov měl proti Záhřebu sice po většinu utkání hru pod kontrolou, v závěru třetí čtvrtiny ale po zbytečných chybách umožnil soupeři zápas zdramatizovat.

Základ k vítězství položili domácí basketbalisté hned v první čtvrtině, i když vstup do utkání jim nevyšel. V 6. minutě vedl aktivněji hrající Záhřeb 10:7, šňůrou 14 bodů ale český tým skóre otočil. Až do poločasu si Prostějov udržoval devítibodový náskok.

Po změně stran ale viditelně polevil. Výpadek se nejvíce projevoval v chybách v obraně, kde měli hosté až příliš volnosti a času k zakončení. Dostávali se častěji i do rychlých protiútoků, neboť domácím hráčům se přestalo dařit v koncovce a při sbírání odražených míčů se prosazovali pod košem častěji soupeři. Ve 29. minutě už vedli Hanáci pouze o jediný bod 60:59.

V dramatické koncovce domácí basketbalisté zejména zásluhou přesně zakončujících Landryho s Veikalasem a Nicholsonem odrazili pokus soupeře o zvrat. Landry byl hlavní oporou Hanáků, když k 18 bodům přidal 14 doskoků. V závěrečných třech minutách už měl zápas jasný scénář, v němž Prostějov potvrdil roli favorita a překvapení nepřipustil.

"Podali jsme i v dnešním posledním utkání výborný výkon. Trochu jsme polevili ve třetí čtvrtině a soupeř toho hned využil ke snížení náskoku," uvedl trenér Prostějova Peter Bálint. "V závěru jsme už potvrdili naše vítězství. Zatím jsem s naším vystoupením v soutěži spokojen," řekl.

Vyzývací pohár basketbalistů - základní skupina E:
BK Prostějov - KK Záhřeb 86:77 (24:14, 45:36, 63:61)
Nejvíce bodů: Landry 20, Nicholson 14, Veikalas 13, Hyzy 9, Lawrence 9 - Kasun 22, Rančič 15, Zorič 12, Mašič 11, Renfroe 11. Trestné hody: 24/19 - 22/15. Fauly: 21:24. Trojky: 7:8.
Krka Novo Mesto - Telekom Baskets Bonn 70:65 (39:32).