Volejbalisté i basketbalisté doufají v rychlý restart soutěží

3. listopadu 2020 15:57 - Praha

Nejvyšší volejbalové i basketbalové soutěže zatím neznají termín restartu, ale doufají, že se rozběhnou co nejdříve. Svazy musejí rozhodnout o podobě obnovy soutěží a požádat o výjimku. O spuštění profesionálních soutěží se můžou přihlásit na základě rozhodnutí vlády od středy 4. listopadu.

 

ČVS

"Jestli a jak se opět rozběhnou zápasy Uniqa extraligy, se co nejrychleji rozhodne po dohodě profesionálních týmů," stojí na webu Českého volejbalového svazu (ČVS). "Kdy se rozjedou extraligy, teď neumím posoudit. Dodržet hygienické podmínky je samozřejmě finančně a organizačně náročné. Jelikož se jedná o profesionální soutěž, nevidím je jako zásadní překážku," řekl předseda ČVS Marek Pakosta.

O obnovení soutěže se budou co nejrychleji ucházet i basketbalové ligy. "Chceme, aby soutěž začala co nejdříve, takže jednáme o způsobu testování. Musíme dodržet nařízení státu, ale zároveň chceme co nejrychleji dohnat zápasovou ztrátu. Čekají nás jednání s kluby o nastavení všech pravidel," uvedl guvernér Asociace ženských ligových klubů a šéf ženské ligové soutěže Daniel Kurucz.

Sportovní soutěže v Česku se zastavily 12. října a navíc se nesmělo ani trénovat. "To bylo kruté," uvedl pro ČTK Ondřej Hudeček, manažer volejbalistů Karlovarska. Od středy se jeho tým i další profesionálové můžou i ve vnitřních prostorách za přísných bezpečnostních opatření k tréninku vrátit. "Je to malé světlo na konci tunelu. A kdy by se mohlo začít hrát? Jsme schopni a ochotni, aby se to spustilo hned. Zápasy chceme vysílat online a nabídnout divákům náš produkt," doplnil Hudeček.

Restart sportu v Česku. Už v pátek by se měla znovu rozeběhnout první fotbalová liga

Svaz ale musí s vedením soutěží mužů a žen rozhodnout, v jaké variantě budou extraligy pokračovat. Týmy totiž musejí před každým zápasem mít negativní výsledky na koronavirus z PCR testu starého maximálně tři dny.

Volejbalisté by teoreticky mohli jezdit na tzv. tripy, známé z amerických soutěží. "Odehráli bychom tři zápasy venku, třeba v Ostravě, Beskydech a Zlíně," řekl Hudeček, jehož tým potřebuje dohnat herní praxi i vzhledem k Lize mistrů. "První turnaj hrajeme už na začátku prosince a čím víc zápasů stihneme, tím lepší," dodal.

Teoreticky víc zápasů za sebou by mohly vzhledem k platnosti testů hrát i basketbalistky. "Zkusili bychom upravit systém soutěže tak, aby kluby odehrály během platnosti testu víc zápasů než jeden," uvažoval Kurucz.

Karlovarsko jezdilo v čase zákazů trénovat do Německa, jeho konkurent z Českých Budějovic byl jednou v Rakousku, kde volejbalisté odehráli i přátelský zápas. "Pak jsme se tam už nedostali. Trénovali jsme venku, posilujeme, běháme a skáčeme. S volejbalem to nemá nic společného. Je to začátek druhé letošní přípravy. Přitom příští týden bychom měli odehrát evropský pohár v Rusku," uvedl kouč Jihostroje René Dvořák.

ČTK

Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.