Rubriky:

Míčové sporty

Nejlepší házenkář světa Jícha by trofej vyměnil za olympiádu

14. ledna 2011 18:27 - PRAHA

Kdyby to šlo, vyměnil by Filip Jícha trofej pro nejlepšího házenkáře světa za účast české reprezentace na olympijských hrách. Ocenění bere jako závazek, aby se v další kariéře ještě zlepšoval a také aby pomohl svému sportu v Česku na důstojnější pozici.

 

Petr Horník, Právo

Jícha byl vyhlášen nejlepším házenkářem ve čtvrtek večer ve Švédsku, kde začalo mistrovství světa, na kterém národní tým chybí. Nepřítomen byl proto i osmadvacetiletý reprezentant, jenž v době bundesligové přestávky nabírá s Kielem kondici. Trofej by měl obdržet na závěr šampionátu, který končí 30. ledna v Malmö. "Zatím to není potvrzené, ale asi bych měl cenu dostat během finálového večera. Mám toho teď dost, moc to neřeším," uvedl.

Večer plný gratulací si užil už ve čtvrtek. Dnešní ráno však bylo Jíchu v jeho bydlišti v Molsdorfu náročné. "Probuzení bylo po prvním dnu přípravy hodně bolestivé. Tréninky byly těžké a dnešek nebyl o nic lehčí," řekl dnes házenkář novinářům během telefonické tiskové konference v pražském sídle Sport Invest Group, která ho zastupuje.

Tvrdý trénink bere trochu i jako trest za to, že s mužstvem na světový šampionát neprošel. "Už jak jsme včera běhali po tom oválu, tak mi to přišlo líto. Hned jsme si s Danem Kubešem říkali, že to běhání v dešti je zasloužený trest, že jsme se tam nedostali," prohlásil.

Cílem je účast na dalším mistrovství Evropy

Na šampionát se bude dívat alespoň v televizi, i když to prý bolí. "Prohráli jsme si kvalifikaci, nemůžeme si stěžovat. Už zahajovací zápas Švédsko - Chile jsem si však užil. Musíme být realisté, kvalita v našem sportu se vždy projeví. Naší absolutní možností je na podobných turnajích hrát o páté místo, dokonce i semifinále už je za hranicí našich možností. Ale chtěl bych to jednou zažít, na loňském mistrovství Evropy jsme k tomu daleko neměli," uvedl.

I cennou individuální trofej by prý klidně vyměnil za možnost zahrát si olympijský turnaj. "Jenže to je ještě daleko, teď musíme myslet na to, abychom prošli bez potíží kvalifikací na mistrovství Evropy, které se hraje za rok v Srbsku. Dál nemá cenu plánovat," řekl Jícha.

Motivace do další kariéry má stále dost. "Dopředu mě žene pocit, že jsem svým výkonem pomohl. Proto ten sport dělám, abych mohl s týmem oslavit úspěch. Strašně se jen bojím toho, až si po cestě domů jednou řeknu: Filipe, ty už na to nemáš," uvedl úřadující vítěz Ligy mistrů a německé ligy. Podobné pocity však nejspíš ještě dlouho nezažije, zvlášť když má jeho vzorem je bývalý švédský reprezentant Lars Stefan Lövgren, který hrál na vysoké úrovni až do 39 let.

Svoje ocenění by Jícha rád využil k rozšíření české házenkářské základny. "Chtěl bych svými schopnostmi a jménem ovlivnit házenkářské dění v České republice. Třeba se mi povede, abych desítky a stovky dětí přesvědčil, že se házená dá dělat na špičkové profesionální úrovni," prohlásil. Nejbližší úkol v Kielu ale nebude přímo souviste s házenou. "Musím na oslavu svého ocenění spoluhráče nějak pohostit," plánoval Jícha.

ČTK

Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.