Basketbalistky USK Praha obhájily prvenství v Českém poháru

HRADEC KRÁLOVÉ

Basketbalistky ZVVZ USK Praha obhájily prvenství v Českém poháru. V dnešním finále v Hradci Králové porazily tradičního rivala Frisco Sika Brno 76:73. Třetí skončily Strakonice po vítězství 91:74 nad VŠ Praha.

O výsledku finálového duelu rozhodl až závěr. Brňanky nejprve zlikvidovaly jedenáctibodové manko z úvodu poslední čtvrtiny, podařilo se jim dokonce vyrovnat, ale vedení na svoji stranu nepřeklopily. Ke zvratu jim nepomohl ani pokus o zónovou obranu.

"Se zónovou obranou jsme se vypořádali dobře. V závěru jsme zachovali chladnou hlavu a dotáhli utkání do vítězného konce. Brňanky ukázaly, že mají velmi kvalitní tým," uvedl kouč USK Praha Lubor Blažek.

Ještě ve 27. minutě přitom vedly o šest bodů brněnské mistryně (49:43). Jenže těsně před tím odešla na lavičku jedna z klíčových hráček rozehrávačka Škerovičová, jež měla na kontě už čtyři osobní chyby, a hra brněnského týmu se načas zcela rozpadla. Ztráty a chyby soupeře vysokoškolačky využily a čtyřminutový úsek vyhrály 18:1.

Brňanky nastoupily pouze se sedmi hráčkami, mezi nimiž vynikla pivotka Cheryl Fordová. Už v prvním poločase měla na kontě takzvaný double double a nakonec se její statistiky zastavily na 19 bodech a 20 doskocích. Frida Eldebrinková byla nejlepší střelkyní zápasu s 24 body, v barvách USK, který hrál bez zraněných opor Vítečkové a Ferančíkové, dosáhla DeLisha Miltonová-Jonesová na 17 bodů a devět doskoků.

V duelu o třetí místo si Strakonic zajistily drtivým nástupem dvacetibodový náskok 32:12. Utkání tím dostalo jednoznačný charakter, Jihočešky pak sice polevily, ale nedaly soupeři naději na zvrat. Hlavní oporou vítězného týmu byla pivotka Petra Reisingerová, která k 25 bodům přidala 13 doskoků.

Finálový turnaj Českého poháru basketbalistek v Hradci Králové:
Finále:
ZVVZ USK Praha - Frisco Sika Brno 76:73 (16:18, 33:33, 57:50)
Nejvíce bodů: Miltonová-Jonesová 17, Elhotová 16, Whalenová 14 - Eldebrinková 24, Fordová 19, Škerovičová 11, Hejdová 10. Rozhodčí: Hruša, Macela, Vondráček. Trestné hody: 23/14 - 22/18. Fauly: 18:21. Trojky: 2:5.