Drama na úvod: Čeští volejbalisté po boji porazili na ME Portugalce

Čeští volejbalisté vstoupili do mistrovství Evropy vytouženým vítězstvím. V Karlových Varech dnes za podpory publika porazili až po boji Portugalce 3:2 po setech 25:20, 20:25, 21:25, 25:16 a 15:13. V neděli je čekají od 18:00 Estonci a na závěr skupiny B v pondělí silní Rusové.

Čeští volejbalisté Peter Pláteník (vpravo) a Jiří Popelka v utkání s Portugalskem.

Jako vítr vletěli volejbalisté v ohlušující atmosféře do šampionátu a rychle vedli. Tým zdobil ostrý servis a smečaři využívali kvalitní nahrávku Ticháčka. Portugalci zkazili pod tlakem několik servisů, ale potvrdili houževnatost. Poté, co rozhodčí odpískali Veselému tažený míč, český náskok se smrskl na 20:21. Vzápětí i díky Popelkově bloku domácí získali čtyři míče v řadě a set ukončilo eso Veselého.

Na začátku druhého setu chvilku ležel na palubovce otřesený portugalský nahrávač Violas po srážce s liberem Teixeirou, ale rychle se oklepal a pokračoval. A pomohl svému týmu díky dobrým blokům a výborné obraně v poli zastavit na dva sety český bodový stroj. "Po první sadě na kluky dolehla atmosféra, padla šedivka a nemohli se prosadit," hodnotil vývoj utkání z hlediště zraněný reprezentační blokař Aleš Holubec.

Ani šachy se sestavou nezabíraly

Češi chybovali, měli nízkou úspěšnost v útoku a nedařilo se na diagonálním postu Štokrovi ani Davidu Konečnému. Trenér Jan Svoboda zkoušel měnit sestavu, ale nic nevedlo ke zlepšení. Do obrany se navíc vloudila občas nedorozumění a ve třetí sadě Češi neudrželi ani nadějné vedení 7:2. Proto s nevysokými Portugalci prohrávali 1:2 na sety.

Přes pět tisíc diváků se dostalo znovu do varu na začátku čtvrté sady a byl to opět Pláteník, který pozvedl český útok a nejvíce bodoval. K němu se postupně přidali Veselý a razancí také Štokr, který zvedl diváky ze sedaček dvěma esy po sobě. Suverénní výhrou v čtvrté sadě posunuli hráči zápas do rozhodujícího tie-breaku.

Pátý set začal výborným servisem Hudeček, ale dvoubodový náskok se rozplynul a přetahovaná o bod držela do stavu 8:8. Ticháček vyzýval k ráně Štokra, který nacházel skulinky v blocích. Důležitý bod navíc získal i trojblok v čele s Petrem Konečným, ale i tříbodové vedení Portugalci stáhli na 12:12. Mečbol připravil Pláteník a po jeho servisu skončila smeč v autu. Halou se pak neslo ohlušující: "Hoši, děkujem."

ME ve volejbalu mužů v České republice a Rakousku:
Skupina A (Vídeň):
Slovinsko - Rakousko 3:0 (20, 21, 20), Srbsko - Turecko 3:0 (16, 18, 20).
Skupina B (Karlovy Vary):
Rusko - Estonsko 3:0 (17, 19, 17), ČR - Portugalsko 3:2 (20, -20, -21, 16, 13).
Skupina C (Innsbruck):
Francie - Finsko 3:1 (14, -17, 29, 26), Itálie - Belgie 3:1 (-22, 18, 27, 15).
Skupina D (Praha):
Slovensko - Bulharsko 3:2 (24, 25, -24, -19, 15), Polsko - Německo 3:1 (19, 20, -22, 22).