Živě

Srbské volejbalistky porazily Němky 3:2 a poprvé kralují Evropě

2. října 2011 20:51 - BĚLEHRAD

Evropskému volejbalu bude nejméně dva roky vládnout v mužích i ženách Srbsko. V Bělehradě dnes domácí hráčky porazily ve finále mistrovství Evropy Německo 3:2 a navázaly na dva týdny starý triumf svých krajanů na šampionátu ve Vídni. Bronz získaly hráčky Turecka, na královny posledních dvou ME Italky cenný kov nezbyl.

Srbské hráčky se vybičovaly k historickému úspěchu před bouřící bělehradskou halou Pionir s devíti tisíci fanoušků i před králem současného tenisu Novakem Djokovičem, který si víkendové vyvrcholení turnaje nenechal ujít. Němkám připravily první porážku na letošním ME, byť byly po první sadě pod obrovským tlakem soupeřek a prohrávaly ještě 1:2 na sety.

Němky totiž začaly svým typickým precizním výkonem se skvělou obranou a úvodní sadu vyhrály rozdílem devíti bodů. Jenže pak začaly náporem na bloku domácí volejbalistky, nabouraly soupeřkám sebevědomí a vyrovnaly se jim. Závěr třetí sady poznamenaly dvě srbské chyby: nečistý úder a žlutá karta pro trenéra Terziče za protesty k rozhodčí.

Ztracenou koncentraci srbské hráčky dlouho hledaly, prohrávaly ve čtvrtém setu 0:6 a ještě 15:18, ale nevídanou devítibodovou šňůrou otočily na 24:18 a vynutily si pokračování. Tie-break odehrály v euforii a s pomocí výtečné smečařky Molnárové už Němky do zápasu nepustily. Ty tak nevyužily šanci navázat na dva triumfy bývalé NDR z let 1983 a 1987.

Bronzové medaile si z Bělehradu odvezly turecké reprezentantky, Italkám se nejenže nepodařil na ME útok na zlatý hattrick, ale po titulech ze šampionátů 2007 a 2009 zůstaly bez medaile. Po další dnešní urputné bitvě podlehly 2:3.

Turecký tým se dočkal cenného kovu poprvé po osmi letech od domácího šampionátu a zároveň odměny za to, že ve čtvrtfinále senzačně vyřadil ruské mistryně světa. České volejbalistky vypadly ve stejné fázi jako Rusky, po prohře s Německem však po 14 letech patří do elitní osmičky v Evropě.

 

ČTK

Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.