Extraliga volejbalistek kvůli covidu skončila, titul má Liberec

20. března 2021 09:01 - Praha
(Aktualizováno: 20. března 2021 09:37)

Český volejbalový svaz předčasně ukončil kvůli koronaviru extraligu žen. Důvodem je karanténa ve dvou týmech a velký počet nakažených v dalším. Mistryněmi se ještě před začátkem semifinále staly vítězky základní části z Dukly Liberec.

 

Ondřej Hájek, ČTK

"Reglement FIVB určuje národním federacím ukončit ligové soutěže do 18. dubna a tím pádem UNIQA extraliga žen nemá volné termíny po vypršení povinné karantény postižených týmů," stojí ve zprávě svazu. Kvůli covidu-19 se neodehrálo rozhodující páté čtvrtfinále mezi VK Brno a Ostravou, pozitivně testované hráčky má také Olymp Praha.

https://www.facebook.com/vkdukla/posts/129757122486249

"Přijdeme sice o soutěžní vrchol letošní extraligy žen, ale na druhou stranu máme jistotu, že směrem ke zdraví hráček jsme udělali maximum," řekl předseda svazu Marek Pakosta. "Z pohledu regulérnosti a kredibility soutěže by bylo pokračovat značně riskantní," dodal za Asociaci volejbalových profesionálních klubů Martin Gerža.

Národní celek jednou z priorit

Jedním z faktorů v rozhodování bylo i to, že již začátkem května čeká ženskou reprezentaci kvalifikace na mistrovství Evropy. "A jakékoli posouvání termínů by mohlo ohrozit plynulou přípravu národního celku," uvedl svaz a zároveň zdůraznil, že se snaží vyhnout spekulacím o obcházení epidemiologických opatření.

Premiérový český titul získaly hráčky liberecké Dukly, které vyhrály základní část o čtyři body před Olympem. Třetí skončila Olomouc. Z titulu se raduje klub, který před čtyřmi lety k dlouhodobě úspěšným mužům zrealizoval projekt žen. A po koupi licence od Českých Budějovic hned naskočil do extraligy. Po pátém místě, třetím a loni nedohraném ročníku jsou volejbalistky Dukly zlaté.

"Makali jsme celou sezonu, šli jsme si za tím, strašně jsme se těšili na vyvrcholení play off a stejně jako ostatní týmy jsme měli vysoké ambice. Máme mistrovský titul podle výsledků základní části, kterou jsme vyhráli, a i když ho asi nikdo nechce získat takhle, tak si ho hodně ceníme. Pro liberecký ženský volejbal je první v jeho historii," řekl trenér Libor Gálík pro iDnes.cz.

Olomouc cítí křivdu

Olomouc naopak lituje ztracené šance a cítí křivdu. "Rozhodnutí respektujeme, i když se s ním náš klub po sportovní stránce neztotožňuje," uved předseda Hanaček Jiří Zemánek na klubovém webu. "Svaz nás teď připravil o šanci bojovat o zlato. Je to nefér a chyba vedení. Ve stanovách stojí, že když tým v play off onemocní, nastává kontumace. S Olympem jsme mohli odehrát semifinálovou sérii. Vítěz by se pak utkal s Libercem o titul," řekl výkonný ředitel Olomouce Radan Holásek Deníku.

Volejbalistky nedohrály soutěž kvůli koronaviru ani před rokem, vítězky tehdy vyhlášeny nebyly. Extraliga mužů by měla pokračovat.

ČTK

Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.