Kolín porazil USK i s navrátilcem Schilbem a je druhý v NBL

Basketbalisté Kolína pokazili nedělní premiéru Blakea Schilba v dresu USK a zvítězili v hale Pražanů 76:63. Středočechům návrat na vítěznou vlnu po dvou porážkách přinesl posun na druhé místo nadstavbové skupiny A1 o skóre před Opavu, která prohrála v hale vedoucího Nymburka 70:87.

Basketbalista Blake Schilb na archivním snímku v českém dresu.

Reprezentant Schilb při návratu do české ligy stihl za 19 minut hry devět bodů a pět doskoků. Rodák z amerického Illinois, který přijal v roce 2015 české občanství, se vrátil do nejvyšší české soutěže po 12 letech. Jeho první střelou byla úspěšná trojka na 17:17 v konci první čtvrtiny, Pražané pak ještě do poločasu většinou vedli, ale po změně stran už pouze marně dotahovali.

"Je velká škoda, že jsme tenhle zápas prohráli. Mohli jsme se naladit na pozitivní energii a přivítat Blakea Schilba," litoval další náhradník Marcel Bátovský, s 16 body nejlepší střelec USK. V týmu soupeře dal o bod víc Lee Skinner.

Nymburk dovedl k páté soutěžní výhře nad Opavou v sezoně Martin Kříž, autor 18 bodů. Slezané vedli většinu prvního poločasu, ale ve druhém už pouze narůstala jejich ztráta. Na čtvrté porážce Středočechů z posledních pěti zápasů se podepsalo i 14 neproměněných šestek z 23 pokusů.

V Brně se odehrála přestřelka s lepším koncem pro Pardubice, které zvítězily 117:96 a rovněž včetně poháru vyhrály i pátý vzájemný duel v sezoně. Mají díky tomu ještě šanci páté Brňany předstihnout. Východočeši měli osm střelců s dvouciferným výkonem, trefili 14 trojek a jejich lídrem byl Tomáš Vyoral s 23 body, 10 asistencemi a šesti doskoky. Domácí Javion Blake dal 28 bodů.

Žabiny mají ligový bronz

Basketbalistky Žabin vyhrály nad městským rivalem KP Brno i třetí zápas v sérii o třetí místo a získaly ligový bronz. V dnešním utkání ve své hale zvítězily 73:67, navázaly na předchozí domácí výhru 76:68 a venkovní 83:75 a ukončily sérii v nejkratším možném termínu.

"Je to nepopsatelné. Je to strašná odměna pro nás všechny, jak realizační tým, tak i pro hráčky. Po sezoně, která nebyla pro nikoho jednoduchá," radoval se domácí trenér Viktor Pruša ve vyjádření na svazovém webu. "To, jak se s tím hráčky vypořádaly, bylo teď vidět na této série, kdy jsme se mnohokrát dostávali z těžkých situací na hřišti. Hlavními faktory našeho vítězství je energie, bojovnost - jak na hřišti, tak i ta mentální - a také kolektivní pojetí, které my máme celou sezonu," dodal.

Ziskem bronzu Žabiny navázaly na stříbro z předminulé sezony. Vloni byl v ročníku předčasně ukončeném kvůli pandemii koronaviru udělen pouze titul USK Praha coby vítězi základní části, ve které Žabiny skončily čtvrté za dnešním soupeřem.

V této sezoně tým trenéra Pruši postoupil do play off ze třetího místa se stejnou bilancí jako KP, s kterým měl jen o pět bodů lepší skóre ze vzájemných zápasů. Zatímco v základní části vyhrál vždy hostující tým, v sérii o bronz se Žabiny právě v domácím prostředí odrazily k jednoznačnému triumfu.

O zisku třetího bodu rozhodly zejména v závěru třetí čtvrtiny, v níž ze stavu 42:44 odskočily až do vedení 60:49 v úvodu poslední části. Nejlepší střelkyní bronzového týmu byla Beáta Adamcová s 18 body, soupeři nepomohl ani druhý double double kanadské pivotky Emily Potterové za sebou, tentokrát za 19 bodů a 10 doskoků. Královo Pole skončilo stejně jako předloni po porážce s Hradcem Králové čtvrté.

Nadstavba basketbalové ligy mužů
Skupina A1:
6. kolo: USK Praha - Kolín 63:76 (17:17, 33:36, 49:53)
Nejvíce bodů: Bátovský 16, Proleta 10, Sehnal, Vyroubal a Schilb po 9 - Skinner 17, Pekárek 12, Wallace 9.
7. kolo: Brno - Pardubice 96:117 (30:26, 56:51, 79:85)
Nejvíce bodů: Blake 28, Půlpán a Georgiev po 13 - Vyoral 23, Burnett 17, Dunans 16.
8. kolo: Nymburk - Opava 87:70 (18:20, 40:38, 65:51)
Nejvíce bodů: Kříž 18, Palyza a Dalton po 13 - Gniadek 19, Kvapil 11, P. Bohačík a Slavík po 9.
Skupina A2 - 10. kolo:
Ostrava - Děčín 79:87 (16:18, 39:33, 60:59)
Nejvíce bodů: R. Pumprla 19, Š. Svoboda a Prošek po 16 - Bradley 21, Šiška 18, Žikla 11.
O 3. místo v basketbalové lize žen - 3. zápas:
Žabiny Brno - KP Brno 73:67 (17:23, 35:35, 57:49)
Nejvíce bodů: Adamcová 18, Hamzová 16, Vacková 13 - Potterová 19, Zohnová a Remenárová po 11. Konečný stav série: 3:0.