Španělsko - ČR 1:3 České volejbalistky zvládly úvod ME

19. srpna 2021 18:42 - Plovdiv
(Aktualizováno: 19. srpna 2021 21:54)

České volejbalistky zvládly vstup do mistrovství Evropy. Na úvod bojů ve skupině B hrané v Plovdivu porazily Španělky 3:1 po setech 22:25, 25:20, 25:22 a 25:20. V pátek se svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose utkají s Němkami.

Výhrou nad Španělkami, kterým tak oplatily červnovou prohru z duelu o třetí místo v Evropské lize, udělaly volejbalistky důležitý krok k postupu do osmifinále, do něhož se z šestičlenné skupiny dostanou čtyři týmy. Češky mají ve skupině ještě Polsko, Řecko a domácí Bulharsko.

"V prvním a třetím setu jsme bojovali sami se sebou, ale v koncovkách našli řešení. Nebylo to naše nejlepší představení, ale proti Španělkám bylo potřeba vyhrát a jsem rád, že se to povedlo za tři body," řekl kouč Athanasopulos na webu turnaje.

Beachvolejbal na Vltavě odstartoval turnaj světové série Prague Beach Open

Do sestavy volejbalistek se vrátila smečařka Mlejnková, která vynechala kvůli problémům s ramenem Evropskou ligu, aby byla připravena na šampionát. A nejlepších tuzemská hráčka posledních let ukázala svoji sílu - s dvaadvaceti body vévodila statistice utkání.

Úvod ale Češkám příliš nevyšel, hrály nedůrazně a prohrávaly 3:10 a ještě 10:17. "Říkala jsem si, ježíšmarjá, to bude těžké, ale snažily jsme se zůstat klidné," řekla Mlejnková. Právě při jejím podání Češky přitlačily a snížily na 15:17. Po bloku Trnkové srovnaly na 20:20, podání kapitánky Kossányiové znamenalo i vedení 21:20, ale po chybách koncovku ztratily.

Od druhého setu hrály Češky s větší energií a soupeřky přehrávaly. Na blok přišla Jehlářová místo Šimáňové a univerzálku Orvošovou, které se nedařilo, nahradila Kojdová. Volejbalistky dostávaly soupeřky pod tlak podáním a ve zbytku utkání většinou určovaly vývoj.

Po zisku druhého setu si trošku zkomplikovaly koncovku třetí sady, v které vedly 23:17 a nechaly Španěly snížit na rozdíl bodu, ale utéct sadu si už nenechaly. Ve čtvrtém setu odskočily do náskoku na 17:13 a po zkaženém servisu Španělek proměnily třetí mečbol.

"Vítězství pro nás a naše plány hodně znamená. Našimi klíčovými zápasy jsou duely se Španělskem a Řeckem, ale můžeme překvapit i velké favoritky," uvedla Mlejnková a dodala: "Po tomhle vítězství můžeme jít do dalších zápasů sebejistější."

Na ME se Češky vrátily po čtyřech letech. Předloni na vrcholné akci starého kontinentu po čtrnácti letech chyběly. V roce 2017 vypadly v osmifinále a celkově skončily dvanácté.

Mistrovství Evropy volejbalistek - skupina B v Plovdivu:
Španělsko - ČR 1:3 (22, -20, -22, -20)
Rozhodčí: Boulangerová (Belg.), Kaiserová (Fr.). Čas: 113 min. Diváci: 147.
Sestava a body ČR: Kossányiová 11, Trnková 12, Orvošová 1, Mlejnková 22, Šimáňová, Valková 3, libero Dostálová - Kojdová 12, Bajusz, Jehlářová 7. Trenér: Athanasopulos.
Nejvíce bodů Španělska: Montorová a Castelanová po 17.
Další výsledky
Skupina A (Bělehrad):
Srbsko - Bosna a Hercegovina 3:0 (11, 18, 14)
Skupina B (Plovdiv):
Německo - Polsko 1:3 (-22, 23, -21, -22)
Skupina C (Zadar):
Chorvatsko - Švýcarsko 3:0 (20, 19, 21)
Skupina D (Kluž):
Švédsko - Finsko 3:2 (-24, -17, 19, 25, 13)
Nizozemsko - Ukrajina 3:0 (17, 12, 22)

Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty

ME ve volejbale 2021

Mistrovství Evropy ve volejbale se letos hraje na území čtyř států - kromě Česka je to také Estonsko, Finsko a Polsko, kde se také 19. září rozhodne o všech medailistech. Česká reprezentace je ve skupině B a své zápasy hraje v Ostravě. Vítězství obhajují volejbalisté Srbska.