Portugalsko - Česko 23:33Házenkářky vyřídily Portugalsko a sahají po postupu na ME

Sao Pedro Do Sul

České házenkářky si připsaly další kvalifikační výhru a už jsou hodně blízko cestě na prosincové mistrovství Evropy. V Portugalsku zvítězily 33:23 a mají na druhém postupovém místě tabulky o dva body víc než Polsko, takže si s ním při sobotním posledním utkání skupiny v Brně mohou dovolit i porážku o dva góly, aby se dostaly na šampionát.

Portugalky před zcela zaplněnou halou v městečku Sao Pedro Do Sul, které leží 50 km jihovýchodně od Porta, začaly nečekaně zostra a dařil se jim útok středem, takže v 10. minutě vedly 5:3. Útočnou pohodu českého družstva na úvod zřejmě trochu poznamenal příjezd od dějiště utkání až pár hodin před zápasem i neproměněný sedmimetrový hod z rukou Hrbkové.

Knedlíková pak nedala ani trhák, přišly i další zahozené šance a srovnat krok s domácími se povedlo teprve po 21 minutách hry, kdy gól na 7:7 dávala Keclíková. Do té chvíle obstarávala zakončení hlavně Luzumová, postupně se ale chytly i další české spojky. Hlavně se ale hodně zlepšila obranná činnost a pět minut před koncem první části se české ženy poprvé v zápase dostaly do vedení.

Ve zlomových okamžicích zápasu pomohla výborně chytající Raníková a těsně před pauzou i gólová smršť založená na rychlých kontrech i daleko důraznějším pojetí střelby, takže do druhého poločasu šly reprezentantky už s náskokem pěti branek. Přesvědčivé vedení dokázaly české ženy už v pohodě držet. Portugalsko navíc odcházelo trochu i kondičně, a tak mohly zápas k vítězné tečce dovést i hráčky z lavičky.

"Splnili jsme úkol, se kterým jsme přijeli - vyhrát a maximálně pošetřit hráčky, které pravděpodobně budou hrát o něco více času v rozhodujícím zápasu s Polkami," řekl trenér Jan Bašný. "Na začátku to bylo relativně vyrovnané, ale jen výsledkově. Herně jsme byli lepší, jen jsme nedali nějaké šance. Zápas pak už byl jasný a hráčky hrály, co měly," dodal.

Kvalifikace ME 2014 házenkářek:
Portugalsko - Česko 23:33 (9:14)
Nejvíce branek: Aguiarová 7, Soaresová 4/2, Rodriguesová a Tavaresová po 3 - Luzumová 6/2, Crhová a Kutlvašrová po 5, Hrbková 4, rozhodčí Pandžič a Mosorinski (oba Srb.), sedmimetrové hody 4/3:4/3, vyloučení 1:1, 1400 diváků.
Polsko - Černá Hora 22:25 (11:10)