Turecko - Česko 59:48Konec olympijského snu. Basketbalistky se na ME nedostaly ani do čtvrtfinále

Debrecín

Konec účasti na mistrovství Evropy i olympijského snu. Do Ria se české basketbalistky určitě nepodívají a absence mezi elitní osmičkou šampionátu pro ně znamená nejhorší umístění v historii. Souboj s Tureckem prohrály 48:59 a v debrecínské skupině E skončí poslední.

Veronika Bortelová z poraženého českého týmu sleduje řecké oslavy.

České hráčky dobře věděly, že jedině výhra jim udrží jiskřičku naděje na postup do čtvrtfinále. Od začátku utkání ale měly velký problém se střelbou i s útočným doskokem a jedině precizní obranou zachránily stav jen 10:11 po první čtvrtině

Náznakem zlepšení mohla být sedmibodová šňůra, když Turecko nedalo čtyři minuty žádný koš a přišel tak obrat skóre na 19:15. Jenže pak už bylo na české straně všechno jen špatně. Soupeřky rychle zvedly hlavu, víc si chodily pro fauly a nutily národní tým k chybám i ukvapenému zakončení.

Zejména třetí čtvrtinu odehrály reprezentantky naprosto zoufale, nedostávaly se vůbec do střeleckých pozic, přestávaly si věřit a dlouhých sedm minut neskórovaly. Turecko tak uteklo ve skóre na dvouciferný rozdíl (25:36), počet českých ztrát míče se dostal až k číslu sedmnáct.

Reprezentantky končily zápas a tím i celý šampionát ve velké křeči. Zdálky proměnily jen čtyři pokusy z dvaceti. Trojka Hanušové necelé tři minuty před koncem sice znamenala snížení na 46:51, jenže na víc už na straně českého týmu nebyly čas ani síla.

Družstvo procházející výraznou generační obměnou působilo v té chvíli hodně odevzdaně, přetěžované klíčové hráčky už prostě neměly z čeho brát. Poslední utkání Česko točilo jen šest hráček, tři střídaly sporadicky a další tři se do hry vůbec nedostaly.

Nepovedený turnaj, uznaly hráčky

„Největší problém nastal ve třetí čtvrtině. V obraně to nebylo tak špatné, ale dát pět bodů za čtvrtinu, to je děsně málo," litovala pro Radiožurnál Michaela Stejskalová. „Turecká obrana byla hodně kompaktní. Přestože jsme měly dobré pozice, tak nám to od začátku nepadalo," konstatovala pro ČTK Ilona Burgrová, která zahodila tři dobré příležitosti sama pod košem.

„Yilmazová nám v rozhodujících okamžicích ukázala, co to znamená mít přesnou ruku," dodala česká pivotka.

Českým basketbalistkám se nepovedlo projít do čtvrtfinále stejně jako v letech 2001 a 2009, kdy skončily shodně na deváté příčce. Letošní umístění bude bohužel ještě horší.

„Nemá smysl si mazat med kolem pusy, je to pro nás nepovedený turnaj. Kromě Bělorusek jsme neporazily nikoho z těch, na jejichž úkor jsme se chtěly probít do čtvrtfinále," dodala Burgrová. „Nejvíc asi mrzí prohra s Řeckem, ta rozhodně nemusela být a bez ní se dalo pořád myslet na olympiádu. Takhle jsme úplně mimo, Rio je pryč a to je smutné," zamrzelo Stejskalovou.

Český postup by ale nakonec nepřinesl ani turecký skalp, ostatní výsledky ve skupině E tomu nenahrály. Podceňované Řekyně totiž dokázaly porazit Černou Horu 76:63. Ani to jim však nestačilo k postupu, který jim na úkor dnešních soupeřek utekl o pouhé dva body.

Řekyně potřebovaly k jistotě postupu porazit Černou Horu o 15 bodů, což se jim nakonec těsně nepovedlo. V zápase přitom hlavně zásluhou 29 bodů Zoi Dimitrakuové vedly už o dvacet, ale Černohorky dokázaly udržet postupový výsledek.

Dál jdou také Bělorusky i přes prohru 58:64 s Francií. Vítězem skupiny E se tak staly Turkyně, druhé místo obsadila Francie, třetí Bělorusko a čtvrté Černá Hora. O jejich soupeřích pro čtvrtfinále v Budapešti rozhodnou pondělní zápasy skupiny F.

Osmifinále mistrovství Evropy basketbalistek v Maďarsku:
Skupina E (Debrecín):
ČR - Turecko 48:59 (10:11, 25:26, 30:44)
Nejvíce bodů: Stejskalová 12, Elhotová 10, Burgrová 8, Hanušová 7 - Yilmazová 23, Sandersová 12, Albenová 11, Iveginová 7. Fauly: 17:16. Trestné hody: 7/4 - 14/13. Doskoky: 34:38. Trojky: 4:2. Diváků: 930. Čtvrtiny 10:11, 15:15, 5:18, 18:15
Řecko - Černá Hora 76:63 (22:11, 44:27, 58:41)
Nejvíce bodů: Dimitrakuová 29, Spanuová 13, Chatzinikolauová 9 - Perovanovičová 15, Robinsonová 13, Škerovičová 9.
Francie - Bělorusko 64:58 (20:10, 40:29, 52:43)
Nejvíce bodů: Yacoubouová 14, Grudaová 10, Skrelaová 8 - Levčenková 16, Snicinová 14, Hardingová a Trojná po 10.