Bryant nastřílel v derby s Clippers 50 bodů

NEW YORK

Basketbalista Kobe Bryant se po dvouzápasovém trestu za faul vrátil do NBA ve velkém stylu a během dvou večerů nastřílel dohromady 98 bodů. V sobotním derby v Los Angeles dovedl Lakers k vítězství nad Clippers rovnými padesáti body, přestože se mu první půle moc nepovedla, v pátek proti Philadelphii dal jen o koš méně. Lakers už s městským rivalem prohrávali třináctibodovým rozdílem, nakonec ho ale porazili 112:109.

Nejdůležitější z Bryantových košů byl ten poslední, kterým opora Lakers dvanáct sekund před koncem otočila nepříznivý stav na 110:109. "Bylo mi jedno, kdo mě zrovna brání. Věřil jsem si, že překonám kohokoli," prohlásil Bryant. Smush Parker poté vystihl soupeřovu přihrávku a čtyři vteřiny před sirénou skóre uzavřel. Vyrovnat ještě mohl Cuttino Mobley, jenže poslední střelou zdálky koš netrefil a ke svým 36 bodům tak už další nepřidal.

Podruhé během týdne nastoupil český reprezentant Jiří Welsch proti svému bývalému klubu Clevelandu a podruhé s Milwaukee prohrál: v sobotu rozdílem osmi bodů 88:96. Welsch během dvaceti odehraných minut proměnil jen jeden trestný hod, připsal si jeden doskočený míč a jednu asistenci.

Jeho spoluhráč Michael Redd nastřílel 32 bodů, ale clevelandská hvězda LeBron James byl ještě o tři body lepší, třebaže mu v třetí čtvrtině museli maséři ošetřit levé stehno, pohmožděné z tvrdého střetu pod košem. James už pošesté za sebou překonal třicetibodovou hranici.

Teprve popáté v sezóně prohrál nejlepší celek soutěže z Detroitu, který doma po prodloužení podlehl Utahu 90:94. Hosty dovedla k vítězství především evropská dvojice Andrej Kirilenko a bývalý hráč Pistons Mehmet Okur, kteří se dohromady postarali o 37 bodů a 28 doskoků.

Utah zvítězil nad Detroitem v tomto ročníku NBA už podruhé a ukončil jeho sérii deseti domácích úspěchů. "Už přece taky museli s někým prohrát. Nemyslím si ale, že bychom zrovna proti nim měli o tolik větší motivaci," řekl Rus Kirilenko.

Neuspěl ani loňský vítěz NBA San Antonio, které zatím vládne Západní konferenci. Spurs prohráli ve Phoenixu 86:91.

NBA - výsledky sobotních zápasů
Washington - Boston 103:102, Orlando - Charlotte 108:92, Atlanta - New Orleans/Oklahoma City 101:93, Cleveland - Milwaukee 96:88, Detroit - Utah 90:94 po prodl., Chicago - Memphis 111:82, Dallas - Minnesota 83:79, Phoenix - San Antonio 91:86, Los Angeles Clippers - Los Angeles Lakers 109:112.
1. Utah34171750,0
2. Minnesota31151648,4