Dánsko - Česko 33:29Házenkářky prohrály na ME s Dánskem, postupují se dvěma body

České házenkářky na závěr základní části mistrovství Evropy ve Švédsku podlehly Dánsku 29:33. Ve skupině si připsaly jednu výhru a dvě porážky, i tak skončily za Dánkami na druhém místě a postoupily mezi 12 nejlepších týmů z 16 účastníků turnaje.

Česká reprezentantka Iveta Luzumová (vlevo) se probíjí dánskou obranou.

Třetím postupujícím je Maďarsko, které dnes porazilo v rozhodujícím zápase Černou Horu. České hráčky jdou do dalších bojů se dvěma body za úvodní překvapivou výhru nad Maďarskem. Ve čtvrtfinálové skupině, na kterou se přesunou z Malmö do Helsingborgu, se svěřenkyně trenéra Jana Bašného utkají s Ruskem, Rumunskem a Norskem. V neděli nastoupí proti sborné.

České házenkářky začaly zápas s Dánskem bez respektu a v páté minutě vedly 3:0. Překvapení to bylo jak pro brankářku Toftovou, která odevzdaně seděla na zemi, tak pro početné dánské publikum v ochozech. Střelecky se v úvodu dařilo Janě Knedlíkové, která za stavu 5:2 dala už svůj třetí gól. Připojila se k ní Luzumová a další hráčky. V 16. minutě vyhnala Hrbková dánskou brankářskou jedničku Toftovou na lavičku, zatímco Satrapová předváděla na druhé straně mezi tyčemi množství vynikajících zákroků - od zneškodněných střel z dálky až po vychytané rychlé protiútoky.

Dánky se několikrát dostaly na kontakt, vyrovnat ale nedokázaly a Češky po celý první poločas vedly. Nejvíc měly k dobru čtyři branky, první poločas vyhrály 17:13. Tři góly zaznamenala střídající pivotmanka Stellnerová. Trefovala se také Růčková, která bezpečně proměňovala i sedmimetrové hody.

Druhý poločas nezačaly Češky dobře, stejně jako v předešlých zápasech. Navíc hrály oslabení a Dánky postupně stahovaly manko. Dostaly se až na kontakt, Hrbková se ale prosadila dvěma střelami z dálky a poté i rychlou kličkou. Český tým pak čelil těžké chvíli v podobě dvojnásobného vyloučení, o vedení však nepřišel. Ztratil ho až v dalším oslabení, kdy soupeřky vyrovnaly. Po něm šly Dánky do vedení a postupně náskok navyšovaly. Češkám se přestalo dařit, ztrácely míče a neproměnily několik šancí. V závěru sice ještě zabojovaly, ale výsledek už nezvrátily.

Podle trenéra Bašnéno hráčky především v prvním poločase plnily úkoly. "V první půli nám vše vycházelo. Druhou jsme špatně bránili a byli jsme často v pěti a někdy i ve čtyřech, takže to bylo složitější," uvedl Bašný. Podle něj se Češky v prvním poločase prosazovaly přes vysunutou obranu soupeře, který ji po pauze zatáhl. "S tím už jsme si neuměli poradit. Dánky to pak otočily a už byly na koni. My jsme hráli dobře 45 minut, ale zápas se hraje 60 minut. Tři čtvrtě hodiny na výhru nestačí. Nicméně si myslím, že se holky nemají za co stydět," dodal Bašný, který vyzvedl výkon Satrapové.

Češky i přes prohru udělaly dojem na dánského trenéra Klavse Bruuna Jörgensena. "Hráčky na mě zapůsobily. Musím se přiznat, že jsem je předtím neznal, ale teď už je budu znát. Byl to fantastický boj, hlavně v první půli hrál soupeř chytře a měli jsme problém s jeho agresivní obranou," řekl Jörgensen.

Mistrovství Evropy házenkářek ve Švédsku:
Skupina C (Malmö):
Černá Hora - Maďarsko 14:21 (6:11)
Dánsko - ČR 33:29 (13:17)
Sestava a branky ČR: Satrapová, Kudláčková - Luzumová 3, Crhová, Kordovská, Jeřábková 4, Hrbková 4, Růčková 7/5, Salčáková 1, Knedlíková 5, Malá, Adámková 2, Weisenbilderová, Stellnerová 3.
Nejvíce branek Dánska: Jörgensenová 9/5, Hansenová 6, Nielsenová 5.
Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 5/5 - 6/5. Vyloučení: 7:4. Diváci: 3124.