Welsch: Půjdu tam, kde ucítím největší možnost hrát

31. července 2006 10:18

Během příštích dnů by měl mít basketbalista Jiří Welsch jasno, kterým směrem povede jeho další profesionální kariéra. Ve hře je jak zámořská NBA, tak angažmá v Evropě. "Zatím ani jedna varianta nemá navrch, je to nastejno, padesát na padesát," říká Welsch v rozhovoru pro Právo.

 

archiv

Chtěl jste mít o svém příštím angažmá jasno do začátku prázdnin. Neznervózňuje vás, že na konci července ještě nevíte, za jaký klub budete v nové sezóně hrát?
Hned po skončení sezóny v NBA jsem byl připraven na to, že se nevrátím do Milwaukee, protože mi dali najevo, že se mnou smlouvu neprodlouží. Čekal jsem, že situaci budu mít vyřešenu přece jen dřív, ale na druhou stranu ještě rozhodně není pozdě. Navíc během posledních dnů se věci daly po pohybu, projednávají se různé možnosti, ať už ohledně NBA nebo ohledně zajímavých nabídek ze Španělska, takže já si troufnu tvrdit, že v nejbližších dnech se rozhodne o tom, co se bude dít dál.

Můžete prozradit, s kterými kluby vyjednáváte?
Radši o tom teď konkrétně mluvit nebudu. Mohu jen prozradit, že ve hře je jeden tým z NBA a dva špičkové evropské kluby, takže mezi nimi se rozhodne, co a jak.

Dlouho jste preferoval NBA, stále dáváte přednost zámořské nabídce?
Zatím ani jedna varianta nemá navrch, je to nastejno, padesát na padesát. Angažmá v Evropě, tak jak se rýsuje, bych nepovažoval za krok zpátky, ale radost bych měl i z kontraktu, který by mi umožnil navázat na čtyři roky v NBA.

Podle čeho se rozhodnete, s kým nakonec podepíšete smlouvu?
O tom, kde budu pokračovat v kariéře, nerozhodnou finance ani lukrativní podmínky, ale jedině mé přesvědčení, že půjdu tam, kde ucítím největší možnost hrát, ať už by to bylo v NBA nebo v Evropě. Poslední rok a půl jsem v Clevelandu a potom i v Milwaukee zažil, jak je těžké hrát jen sporadicky, takže mým hlavním cílem je získat zpátky tu herní jistotu, ten rytmus a zkrátka hrát a hrát.

Chcete mít prostě jistotu, že nebudete sedět jen na lavičce?
Takovou jistotu nemáte nikdy v žádném klubu, ale samozřejmě, že hledám klub, kde je vyšší pravděpodobnost, že budu hrát a když budu mít pocit, že to tak může být, takovou nabídku upřednostním. Do pátku by mělo být vše vyřešeno.

Už týden se ale v Opavě připravujete s reprezentací na kvalifikaci ME, proč jste však nehrál ani jedno utkání s Litvou?
Domluvili jsme se na tom s trenérem Hummlem hlavně proto, že v těchto dnech intenzivně vyjednávám o dalším angažmá a nechtěl jsem riskovat případné zranění nebo cokoli, co by mohlo blízký podpis kontraktu ohrozit. Vynechat ta dvě utkání bylo spíš preventivní záležitostí, jinak jsem tréninky absolvoval v plné zátěži.

K národnímu týmu se vrátil trenér Zdeněk Hummel, pod nímž jste v reprezentaci začínal. Přinesl nějaké novinky ve srovnání s působením předchozího kouče Michala Ježdíka?
Ještě je brzy na srovnání či hodnotící závěry, zatím příprava probíhá jako v minulých letech, znovu je v této fázi víc o běhání než o balónu. Je tady s námi kondiční trenér, který se stará o fyzickou připravenost a co se basketbalu týče, tak si spíš zatím jen ošaháváme míč a dostáváme se po dovolených do herního rytmu.

Vy jste zažil, když si Česko vedené právě trenérem Hummlem zahrálo před sedmi lety naposledy na ME. Už za měsíc se pokusíte tu pauzu na šampionátech přerušit. Ve skupině vás ale čekají Rusko, Belgie a Maďarsko, jak vidíte postupové šance?
Snad se nám z té skupiny podaří postoupit, český basket by si neměl dovolit další absenci na ME. Čeká nás během necelých tří týdnů však šest těžkých zápasů, ale musíme věřit, že jsme dost silní, abychom soupeře přehráli, třeba i včetně Ruska, které je samozřejmě největším favoritem skupiny. Já si myslím, že se to může různě zamotat, protože výborný basketbal dokáží hrát i Belgičané či Maďaři, kteří nás o tom vlastně přesvědčili už loni při dodatečné kvalifikaci minulého evropského šampionátu. I když osobně mám pocit, že jsme proti nim tehdy v Bělehradě podali jeden z nejhorších výkonů poslední doby.

Všechny tři domácí zápasy v kvalifikaci budete hrát v Opavě, je to pro hráče lepší nebo by vám změny prostředí nevadily?
Mně je to jedno, já jsme zvyklý za sezónu hodně cestovat a střídat haly a zvykat si na nové prostředí, takže nemám žádnou preferenci. V Opavě jsem dosud zažil jediný kvalifikační zápas, loni s Estonci a všechno bylo fajn. Je tu krásná hala a já doufám, že zase přijdou i diváci a vytvoří nám tu dobrou atmosféru a udělají z hlediště takovou podporu, abychom právě doma dokázali soupeře porazit. Ztráty z vlastní palubovky bývají v kvalifikaci ošidné.

Martin Kézr, Sport.cz, Právo

Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Patička stránky: