Rubriky:

Míčové sporty

Trump zrušil pozvání šampiónů NFL

5. června 2018 10:15 - Washington
(Aktualizováno: 5. června 2018 21:44)

Americký prezident Donald Trump zrušil na dnešek plánované setkání s vítězi ligy amerického fotbalu NFL Philadelphia Eagles. Velká část týmu hodlala kvůli Trumpově politice a jeho kritice symbolického pokleknutí při hymně návštěvu Bílého domu ignorovat. Podle listu New York Times mělo přijít jen zhruba deset členů klubu.

 

Frank Franklin II, ČTK/AP

Právě neúčastí většiny vítězů letošního Super Bowlu odůvodnil Trump zrušení akce. "Nesouhlasí se svým prezidentem, protože trvá na tom, aby hrdě stáli při státní hymně, s rukou na srdci, a vzdali tak čest skvělým mužům a ženám v armádě a lidu naší země," uvedl Trump. "Eagles chtěli poslat menší delegaci, ale tisíc fanoušků, kteří se hodlali akce zúčastnit, si zaslouží něco lepšího."

Už nyní je navíc jasné, že do Bílého domu nedorazí ani vítěz basketbalové NBA, ať už finále vyhrají obhájci titulu z Golden State nebo Cleveland. V reakci na zrušenou audienci Eagles to prohlásili lídři obou týmů Stephen Curry a LeBron James.

"Vyhrát Super Bowl, vyhrát Stanley Cup, vyhrát Světovou sérii, vyhrát NBA nebo vyhrát národní šampionát je o tolik větší událost než dostat pozvání do Bílého domu. Zvlášť když je tam on, podle mého názoru," prohlásil lídr Clevelandu James.

Curry očekává, že Warriors by se k případné pozvánce postavili stejně jako vloni. "Jsem si celkem jistý, že si pořád stojíme za tím, jak jsme to pojali minulý rok," prohlásil Curry.

Americký prezident dlouhodobě kritizuje chování některých hráčů amerického fotbalu, kteří protestují proti rasismu, sociální nerovnosti a policejnímu násilí v USA tím, že při hymně před zápasem pokleknou. Od nové sezony je toto gesto, s nímž jako první přišel před dvěma lety bývalý quarterback San Francisca Colin Kaepernick, v NFL zakázáno.

"Tolik lží... Nikdo návštěvu neodřekl jen kvůli tomu, že Trump chce, abychom stáli při hymně. Prezident se stále snaží lidem vnutit lživý názor, že hráči jsou proti armádě," reagoval na Trumpovo odřeknutí pozvání člen vítězného týmu Eagles Torrey Smith. "Ti, kteří chtěli jít, měli tu možnost dostat. Je zbabělé odřeknout slavnost jen proto, že většina lidí vás nechce vidět," dodal.

Návštěvy šampiónů profesionálních soutěží v Bílém domě jsou zavedenou společenskou událostí, po Trumpově zvolení do úřadu však tato tradice vyvolává spíše kontroverze. Loni kvůli nesouhlasu s prezidentovou politikou odřeklo pozvání několik šampiónů Super Bowlu z New England Patriots a vítězové basketbalové NBA Golden State Warriors nepřišli vůbec.

ČTK

Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty


Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Thibaut Pinot nebo Primož Roglič. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.