Finsko - Švédsko 4:5Kohonen lámal rekordy, Finsko ale podlehlo Švédům 4:5. Švýcaři si poradili s Lotyšskem

Florbalisté Švédska porazili v úvodním dnu na mistrovství světa v Praze v repríze posledních šesti finálových soubojů mistrovské Finsko 5:4. Jednačtyřicetileté finské legendě Mikovi Kohonenovi tak před 10 113 diváky v O2 areně zhořkl dvojitý zápis do historie.

florbalisté Švédska se radují z branky

Jako první hráč startuje Kohonen už na 11. šampionátu a novým rekordem je i jeho 55 odehraných zápasů na MS. Kohonen překonal Nora Willyho Fauskangera, s kterým se dosud o obě mety dělil.

Švédové vedli 1:0 a 2:1, Finové otočili mezi 32. a 39. minutou stav na 4:2, ale závěrečné dějství patřilo osminásobným světovým šampionům. Vítězný gól vstřelil v 56. minutě v přesilové hře Emil Johansson. Dvě trefy a jednu přihrávku zaznamenal v dresu vítězů Rasmus Enström.

Švýcaři otočili zápas s Lotyšskem

Ve skupině A potvrdili Švýcaři před 6838 diváky roli favoritů a porazili Lotyšsko 7:3, přestože v první třetině prohrávali 1:3. Lotyši budou v neděli druhým soupeřem české reprezentace na turnaji po dnešním vstupu proti Německu, se Švýcary se tým trenéra Petriho Kettunena utká v úterý.

Gólem a asistencí se na vítězství Švýcarska podílel sedmatřicetiletý Matthias Hofbauer, který hraje na jubilejním desátém šampionátu. V 52. utkání na mistrovství světa vylepšil svou rekordní bilanci na 92 bodů za 48 branek a 44 asistencí.

V dresu Austrálie se stejně jako před dvěma roky v Rize představila dvojčata Daniel a Tomáš Gärtnerové, kteří jsou odchovanci SSK Future. Při porážce 5:11 ve skupině C s Estonskem si Daniel připsal čtyři body za hattrick a jednu asistenci. Tomáš zaznamenal gól a přihrávku.

Na šesti utkáních úvodního dne šampionátu byla celková návštěva 31.073 diváků, padl tak dosavadní rekord prvního dne z minulého šampionátu v Lotyšsku (13.280).

Mistrovství světa florbalistů v Praze:
Skupina A:
Švýcarsko - Lotyšsko 7:3 (2:3, 2:0, 3:0)
Branky: 11. Berry, 19. Laely, 34. Maurer, 34. Ch. Meier, 42. Zaugg, 47. Rüegger, 48. M. Hofbauer - 5. Kruminš, 16. Kovalevskis, 17. A. Rajeckis.
Skupina D:
Kanada - Slovensko 3:12 (0:5, 0:4, 3:3).
Skupina B (O2 arena):
Finsko - Švédsko 4:5 (1:1, 3:1, 0:3)
Branky: 17. Kotilainen, 32. Salin, 37. S. Johansson, 39. Pylsy - 27. a 47. Enström, 3. J. Samuelsson, 49. Galante Carlström, 56. E. Johansson