Živě

Seriál Red Bull Air Race končí. Nevzbudil očekávaný zájem

29. května 2019 12:32 - Praha
(Aktualizováno: 29. května 2019 13:13)

Adrenalinem nabitý letecký seriál Red Bull Air Race, v němž obhajuje mistrovský titul český pilot Martin Šonka, ještě v letošní sezoně skončí. Rakouský nápojový gigant ve středu oznámil, že po nadcházejících třech podnicích v Rusku, Maďarsku a Japonsku už série nebude pokračovat. Důvodem je nedostatek „vnějšího zájmu“ v porovnání s jinými podniky, které Red Bull celosvětově organizuje.

Red Bull Content Pool

Série letos měla mít osm zastávek. Odstartovala v únoru v Abú Zabí a druhý podnik se měl odehrát v některé z evropských metropolí. Závod se ale nakonec nikde neuskutečnil a Red Bull dnes informoval, že se ve zbytku sezony odlétají již jen tři podniky - v polovině června v Kazani, v polovině července na Balatonu a na začátku září v Čibě. Podle původních plánů se měla mrštná letadla prohánět mezi pylony ještě v Asii (datum a místo nebylo upřesněno), na konci října v Indianapolis a na začátku listopadu v Saúdské Arábii.

„Red Bull se rozhodl nepokračovat v šampionátu Red Bull Air Race po sezoně 2019. Zbývajícími podniky v letošním roce jsou Kazaň, Balaton a Čiba," uvedla společnost rakouského miliardáře Dietera Mateschitze v prohlášení na svém webu.

Martin Šonka nestihl oslavy

Sport.cz

„Od roku 2003 jsme odlétali přes devadesát závodů. Dali jsme možnost těm nejlepším pilotům na světě, aby se utkali ve vysokorychlostní disciplíně v nízké výšce s extrémními manévry. Seriál nabídl sportovní zábavu nejvyšší kvality, nepřilákal ale tolik vnějšího zájmu jako jiné podniky, které pořádáme napříč světem," vysvětlil Red Bull.

Seriál, v němž kromě Šonky startuje i další český pilot Petr Kopfstein, se létal od roku 2003 a nucenou pauzu si vybral již v letech 2011-2013. U jeho znovuzrození v roce 2014 stál jako šéf bývalý český manažer ve formuli 1 Pavel Turek, který však po loňské sezoně oznámil nečekaný přechod do nově vznikající jachtařské série SailGP.

V plánech bylo i Česko

Ještě loni v srpnu přitom vypadala budoucnost RBAR růžově a Turek na tiskové konferenci v Praze avizoval plánované rozšíření kalendáře až na patnáct závodů i možný příchod seriálu do Česka. "Bedlivě vybíráme pořadatelská místa pro příští sezony. Česká republika má velkou leteckou historii, dva zástupce v šampionátu i patřičný zájem fanoušků. Řekněme tedy, že ji máme na radaru pro pořádání závodu pro příští roky," uvedl tehdy.

Z pohledu marketingového potenciálu navíc Turek prezentoval RBAR jako čtvrtý nejatraktivnější seriál po formuli 1, MotoGP a MS v rallye. O pár měsíců později už pod vedením Turkova nástupce ale přišel konec...

„Děkujeme všem pilotům, jejich týmům, partnerům, hostujícím městům i našim zaměstnancům za nezapomenutelné momenty při závodech," doplnila firma ve stručném vyjádření.

pn, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.