Živě

Evropské hry začaly, českou vlajku nesl Krpálek

22. června 2019 00:00 - Minsk

Velkolepá více než dvouhodinová show v pátek v Minsku slavnostně zahájila druhé Evropské hry. Na zaplněném fotbalovém stadionu Dinama ji sledovalo 22 000 diváků a stejně jako na olympijských hrách večer vyvrcholil zapálením ohně nazvaného Plamen míru.

 

Pancer Václav, ČTK

Na stadion pochodeň přinesla trojnásobná olympijská vítězka v biatlonu Darja Domračevová. Postupně se k ní přidaly další výrazné sportovní postavy pořadatelské země a poté společně zapálily hlavní oheň, který bude hry doprovázet až do neděle 30. června.

Vlajkonošem české výpravy byl stejně jako na olympijských hrách v Riu de Janeiro judista Lukáš Krpálek. "Bylo to krásné, nádherné a pro mě to byla obrovská čest nést vlajku za Českou republiku. Byl to nádherný uvítací ceremoniál a jsem rád, že jsem tady mohl být," řekl Krpálek, jenž do Minsku přiletěl až v pátek.

Evropské hry jsou zahájeny.

Sergei Grits, ČTK/AP

Slavnostní akci s Riem porovnávat nechtěl. "To byla olympiáda, mnohem větší akce. Nést vlajku na olympiádě je asi to nejhezčí, co může být. I na Evropských hrách je to ale nádherné," řekl judista, který před třemi lety na olympiádě získal zlatou medaili. "Tak doufejme, že teď už mě jen čeká to tady vyhrát," pousmál se Krpálek.

Soutěžní program Evropských her začal již v pátek, o první sady medailí se bude bojovat v sobotu. Ve hře budou i čeští judisté David Pulkrábek s Pavlem Petřikovem a cyklistiky Jarmila Machačová s Nikolou Noskovou.

ČTK

Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.