Rubriky:

Ostatní

Šéf MOV: Prioritou jsou kvalifikace na OH a bezpečnost účastníků

28. února 2020 14:19 - Tokio

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) v souvislosti s epidemií koronaviru aktuálně klade důraz na dokončení kvalifikací pro olympijské hry v Tokiu a zajištění bezpečnosti sportovců i všech dalších účastníků při kvalifikačních akcích i samotných hrách. Řekl to prezident MOV Thomas Bach v rozhovoru pro vybraná japonská média, v němž ujišťoval, že vedení olympijského hnutí stále počítá se zahájením OH 24. července.

 

Athit Perawongmetha, Reuters

Kvůli novému koronaviru byla zrušena už řada sportovních akcí, některé z nich i v Japonsku. Člen MOV Dick Pound nedávno uvedl, že na definitivní rozhodnutí ohledně olympiády je ještě tři měsíce čas. Není to ale stanovisko MOV. "Oficiální pozice MOV je, že jsme plně oddáni úspěchu olympijských her v Tokiu. Děláme všechno nejen pro to, abychom zajistili úspěch her, ale také pro zajištění kvalifikace a příprav světových sportovců," uvedl Bach.

Odmítal komentovat možné náhradní scénáře zrušení, odložení nebo přesunu OH. "Nebudu jakýmkoliv způsobem podporovat spekulace. Jde o to, co se děje teď, ne o spekulace. A teď je důležité zajistit kvalifikační procedury a zároveň ochránit bezpečnost sportovců," prohlásil.

Jak to bude s olympiádou? Pořadatelé náhradní plán kvůli epidemii koronaviru nemají

MOV spolupracuje se Světovou zdravotnickou organizací a organizačním výborem. Bach ocenil také přístup řady národních olympijských výborů včetně toho v Číně, kde koronavirus udeřil nejdříve a nejsilněji. "Momentálně čínský zápasnický tým trénuje v Srbsku, odkud vyjíždí na různé kvalifikační turnaje. Čínští stolní tenisté jsou v Kataru, ženský basketbalový tým v Chorvatsku. Dokázali jsme v průběhu týdnů přesunout kvalifikační soutěže a turnaje z Číny do zemí, kde může být zajištěna bezpečnost sportovců," popisoval.

Ochranu všech zainteresovaných považuje za klíčovou také při samotné olympiádě. "Bezpečnost všech účastníků olympijských her, ať už se jedná o sportovce, rozhodčí nebo diváky, je prioritou pro Mezinárodní olympijský výbor a také pro organizační výbor," doplnil.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Thibaut Pinot nebo Primož Roglič. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.