Dopingová kontrola na dálku? V USA to zkoušejí, zapojili Ledeckou i další hvězdy

16. dubna 2020 11:37

New York 16. dubna (ČTK) - V USA zkoušejí mimosoutěžní dopingové kontroly na dálku. Komisaři kontaktují sportovce prostřednictvím videohovoru a ti na základě jejich instrukcí poskytují vzorky sami. Pak si pro ně přijede kurýr. Do pilotního testování nové metody, která by mohla mít využití nejen za současné pandemie koronaviru, se jako dobrovolníci zapojily i hvězdy jako plavkyně Katie Ledecká, sprinter Noah Lyles nebo šestinásobná olympijská vítězka a třináctinásobná atletická mistryně světa Allyson Felixová.

 

Twitter

Americká antidopingová agentura (USADA) na tomto projektu pracovala několik měsíců. Šíření koronaviru v USA jeho spuštění urychlilo. Tradiční mimosoutěžní kontroly, kdy komisaři zvoní u sportovcových dveří a osobně dohlížejí na celý proces, totiž nyní představují riziko nákazy. Bylo to nepříjemné i pro Ledeckou při dvou kontrolách v březnu, kdy obavy z koronaviru v zámoří narůstaly. Třiadvacetiletá plavecká hvězda po návštěvě komisařů desinfikovala všechny povrchy u sebe doma. "Proto jsem se ráda upsala virtuálnímu testování. Je to velmi pohodlné," pochvalovala si trojnásobná olympijská šampionka.

Stejně jako ostatní dobrovolníci dostala sadu pro odběr a uložení odebraného vzorku. Sportovci musejí nadále hlásit na každý den hodinové okno s přesným místem pobytu. V něm je mohou komisaři kontaktovat, jen to nedělají osobně, ale na dálku.

Atletům dělá starosti omezení testování na doping v době pandemie

Prostřednictvím videa na dálku sledují sportovce při celém procesu s výjimkou chvíle, kdy na toaletě poskytují vzorek moči. Bezprostředně po opuštění toalety ponoří sportovec do moči papírek na měření teploty pro potvrzení, že je moč čerstvá. Jako krevní vzorek stačí pár kapek odebraných po bodnutí do horní části paže, i když to má ve srovnání s běžně odebíranými třemi zkumavkami krve určitá omezení.

"Plošně uznávaným zlatým standardem je sledovaný mimosoutěžní odběr vzorků krve a moči a na tom se nic nemění," poznamenal na webu New York Times výkonný ředitel USADA Travis Tyggart. Jedná o vývoji podobného systému se svými protějšky v Německu a Norsku.

Jedním z prvních sportovců, kteří proceduru absolvovali, byl úřadující mistr světa v běhu na 200 metrů Lyles. Odběr trval hodinu a půl. "Jediný rozdíl byl, že jsem musel všechno dělat sám. Ale osobně jsem raději, když u toho někdo je," řekl loňský dvojnásobný vítěz Diamantové ligy na 100 i 200 metrů.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Patička stránky: