MLB odstartovala s připomínkami koronaviru a hnutí proti rasismu

24. července 2020 09:14 - New York/Praha

Baseballová MLB odstartovala ve čtvrtek sezonu se čtyřměsíčním zpoždění dvěma zápasy, v nichž nebyla nouze o připomínky koronavirové pandemie a protestního hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží). Ročník elitní ligy byl ze 162 zápasů pro každý tým zkrácen na 60 a do play off místo deseti postoupí 16 mužstev.

 

Robert Hanashiro, Reuters

Úřadující vítězové Světové série Washington Nationals zahájili sezonu domácí porážkou 1:4 s New York Yankees v zápase, jenž se kvůli dešti odehrál jen na šest směn. O několik hodin později na západním pobřeží deklasovali Los Angeles Dodgers 8:1 hostující San Francisco Giants.

Hráči všech čtyř týmů před zahajovací hymnou poklekli v gestu, jež je symbolem boje proti rasismu, policejní brutalitě a sociální nespravedlnosti. Zároveň hráči drželi zhruba dvěstěmetrový pruh černé látky. "Dnes a každý den jsme všichni bratry. Jsme jednotní a máme stejný cíl - rovné podmínky. Vymýtit nespravedlnost. Rovnoprávnost není jen slovo. Je to naše právo!" uvedla na twitteru MLB.

V play off MLB bude letos hrát 16 týmů místo deseti

Nejviditelnější připomínkou pandemie byly zase prázdné tribuny jinak nabitých stadionů. Hráči, kteří jsou povinně testováni, musejí mimo hru nosit roušky. Slavnostní nadhoz ve Washingtonu provedl symbolicky epidemiolog a člen krizového štábu Bílého domu pro boj s koronavirem Anthony Fauci. Velkému fanouškovi Nationals se nadhoz příliš nepovedl, na což reagoval pokrčením ramen, jako kdyby říkal: "A co jste čekali?"

Několik hodin před zápasem se Washington dozvěděl, že bude muset začít zkrácenou sezonu bez svého hvězdného pálkaře Juana Sota. Jednadvacetiletý Dominikánec se nakazil covidem-19 a k týmu se bude moci připojit až poté, co bude mít dva negativní testy.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.