Rychlobruslařka Sáblíková na trojce těsně prohrála, SP však stále vede

Rychlobruslařka Martina Sáblíková podruhé za sebou obsadila na trati 3000 metrů ve Světovém poháru druhé místo a její přemožitelkou opět byla Němka Stephanie Beckertová. V Calgary v pátek za ní česká reprezentantka zaostala o pouhé tři setiny vteřiny, i nadále však vede průběžné pořadí SP. Nyní už ale jen s náskokem deseti bodů.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková

"Závod jsem dobře rozjela, čas je taky dobrý a prohrála jsem jen o tři setiny, což je na třech kilometrech málo. Musíme ale počítat s tím, že se budou soupeřky zlepšovat, protože olympiáda se blíží," řekla Sáblíková v telefonickém rozhovoru ČTK.

Sáblíková si s Beckertovou zopakovaly tři týdny starý souboj z Heerenveenu. Obě se utkaly v závěrečné rozjížďce divize A. Od prvního mezičasu na tom byla lépe česká rychlobruslařská hvězda, která však v posledním kole nedokázala odrazit útok německé soupeřky. Beckertová závod těsně vyhrála a vytvořila nový německý rekord časem 3:56,80, Sáblíková za svým dva roky starým maximem zaostala přesně o sekundu.

Podle trenéra Petra Nováka jeho svěřenkyně prohrála i proto, že závěr protaktizovala. "Prokaučovali jsme to. Nevěřil jsem tomu, že ji Beckertová může v posledním kole dojet. Ze střídačky jsem na ni křičel, že si jedeme pro vítězství. Kluci stáli v zatáčce a jen ji povzbuzovali. Kdyby křikli: "Jde do tebe", tak by zrychlila. Takhle na ni zareagovala až v půlce rovinky, kdy neměla takovou rychlost," přiznal Novák.

Na trojku je přihlášena i druhá česká reprezentantka Karolína Erbanová, která se však představí v divizi B.

Světový pohár v rychlobruslení v Calgary:
Muži:
500 m: 1. Poutala (Fin.) 34,38, 2. Kato (Jap.) 34,45, 3. Gregg (Kan.) 34,45.
Pořadí SP (po 5 z 12 závodů): 1. I Kang-Sok (Korea) 338, 2. Poutala 315, 3. Nagašima (Jap.) 291.
1500 m: 1. Hedrick 1:42,14, 2. Davis (oba USA) 1:42,19, 3. Morrison (Kan.) 1:42,74.
Pořadí SP (po 4 ze 7 závodů): 1. Davis 380, 2. Bökko (Nor.) 290, 3. Tuitert (Niz.) 200
Ženy:
500 m: 1. Wolfová (Něm.) 37,33, 2. Wang Pej-sing (Čína) a I Sang-Hwa (Korea) obě 37,34.
Pořadí SP (po 5 z 12 závodů): 1. Wolfová 480, 2. Wang Pej-sing 410, 3. Gerritsenová (Niz.) 310.
3000 m: 1. Beckertová (Něm.) 3:56,80, 2. Sáblíková (ČR) -0,03, 3. Anschützová-Thomsová (Něm.) -1,27.
Pořadí SP (po 4 ze 6 závodů): 1. Sáblíková 360, 2. Beckertová (Něm.) 350, 3. Anschützová-Thomsová 270.