Rubriky:

Ostatní

Synek sportovcem roku Dukly. Porazil dvě světové šampiónky

26. října 2017 19:30 - Praha

Pětatřicetiletý mistr světa a Evropy na skifu Ondřej Synek byl ve čtvrtek večer v Praze vyhlášen nejlepším sportovce ASC Dukla za rok 2017. Za ním skončily oštěpařka Barbora Špotáková a lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká. Konkurence byla letos velká, vždyť reprezentanti Dukly přivezli ze všech světových i evropských šampionátů a dalších vrcholných celosvětových sportovních podniků rovných sto medailí (40 zlatých - 27 stříbrných - 33 bronzových).

 

Vlastimil Vacek, Právo

„Byla to pro mne skvělá sezóna. Po pátém titulu mistra světa jsem moc toužil a obrovskou cenu pro mne má i čtvrté skifařské zlato z evropského šampionátu především proto, že jsem ho vybojoval doma v Račicích," liboval si nejlepší armádní sportovec. „Tato sezóna je pro mne velkou vzpruhou i pro olympijské Tokio, kde bych chtěl kariéru završit. Takové úspěchy dávají novou energii, i když roky nezastavím," dodal s tím, že si ocenění pro nejlepšího dukláka velmi považuje a smeká nejen před kolegyněmi, které zůstaly za ním.

Koučem roku Doleček, potlesk Zátopkové

Trenérem roku se stal Milan Doleček starší, který jako kouč stojí za Synkovými úspěchy. Kdysi seděl Synek na dvojskifu s jeho synem Milanem Dolečkem mladším, po OH 2004 se ale rozhodli, že Synek se vydá na individuální dráhu, o tři roky později ještě pomohl k evropskému zlatu osmiveslici, pak už jezdil vrcholné soutěže za sebe, občas usedl do osmiveslice při Primátorkách. Z OH, MS a ME má ve sbírce devatenáct medailí, mezi nimiž chybí jen olympijské zlato. „Tokio bude poslední šancí, jak ho získat," přál si Synek.

Na pódiu velkého sálu Domu Armády v Dejvicích defilovali vítězové dalších anket, kolektivů, mladých nadějí, včetně profesionálních vojáků. Velký aplaus sklidili svobodníci Robin Student a Jan Háva z čestné stráže Armády ČR, kteří při hokejovém utkání nižší soutěže zachránili na ledě život hráči soupeře, za což převzali Cenu Českého klubu fair play. Oštěpařské legendě Daně Zátopkové pak kromě celého sálu gratulovali k nedávným pětadevadesátinám její následovníci a následovnice v čele s trojnásobným olympijským vítězem a mistrem světa Janem Železným.

Velké loučení legend

Bez nostalgie se neobešla velká loučení. Hned pět hvězd armádního i českého sportu, ověnčené medailemi z olympiád, paralympiád i světových a evropských šampionátů ukončili aktivní kariéru a věnují se sportu už jen jako hobby nebo v roli trenérů. Královna divoké vody Štěpánka Hilgertová, král bílé stopy Lukáš Bauer, moderní pětibojař David Svoboda, skokan na lyžích Jakub Janda a cyklistický paralympijský fenomén Jiří Ježek vstoupili mezi nesmrtelné legendy.

Pokřtěn byl také nový charitativní Kalendář na rok 2018 nazvaný příznačně Naděje a legendy. Vznikl ve spolupráci Ministerstva obrany, ASC Dukla a Jedličkova ústavu, autorem fotografií je mistr v tomto oboru Robert Vano. Před jeho objektiv se postavili sportovní naděje s tělesným postižením a sportovní legendy jako lyžařka Kateřina Neumannová, cyklista Jiří Daler, diskař Imrich Bugár a další.

Ankety armádního sportovce roku  
Armádní sportovec roku  
1. Ondřej Synek veslování 472 bodů
2. Barbora Špotáková atletika 442
3. Ester Ledecká snowboarding a alpské lyžování 433
4. Martin Fuksa rychlostní kanoistika 391
5. Josef Dostál rychlostní kanoistika 358
6. Jakub Vadlejch atletika 184
7. Tomáš Bábek dráhová cyklistika 144
8. Jaroslav Kulhavý horská kola 140
9. David Kostelecký broková střelba 122
10. Tereza Fišerová vodní slalom 103
Trenér roku 
Milan Doleček starší trenér O. Synka
Nejlepší hráči kolektivních sportů 
Fotbal Filip Rada
Volejbal Aleš Správka
Házená Jakub Sviták
Nejlepší junior 
Viktor Polášek skoky na lyžích
Nejlepší sportovec do 23 let 
Tereza Fišerová vodní slalom
Nejlepší kolektivy 
1. čtyřkajak (Radek Šlouf, Daniel Havel, Jan Štěrba, Jakub Špicar) 358 bodů
2. parašutisté (Libor Jiroušek, Jiří Genčuk, Miloslav Kříž, Hynek Tábor, Oldřich Šorf) 303
3. deblkajak (Daniel Havel, Jakub Špicar) 226
Nejlepší sportovci UNIASK ČR  
sportovec roku Tomáš Svoboda moderní pětiboj
junior Kateřina Kolaříková sportovní střelba
trenér Petr Černoch sportovní střelba
Nejlepší sportovec Armády ČR 
desátník Marek Štěpán dálkové běhy
kft, Sport.cz, Právo

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní