Král padl! Tady je deset nejlepších českých sportovců roku

Jedno je jasné už po prvním kole ankety, v níž se hledá nejlepší sportovec roku. Loňský vítěz Lukáš Krpálek královský trůn opustí, neboť v 59. ročníku ankety Sportovec roku České republiky primát neobhájí. Nedostal se totiž mezi deset nejlepších, ze kterých vzejde letošní vítěz, který bude vyhlášen na slavnostním galavečeru v pražském hotelu Hilton 21. prosince.

Judista Lukáš Krpálek si nasazuje korunku pro vítěze Sportovce roku 2016.

Absence Krpálka v elitní desítce má ovšem logický důvod. Judistický král českého sportu roku 2016 totiž po přestupu do nejtěžší váhové kategorie vzhledem k zranění vynechal podstatnou část sezóny a z velkých akcí přivezl "jen" bronz z mistrovství Evropy. A v prvním kole hlasování skončil na 18. místě.

Ve finálové desítce chybí v porovnání s loňským rokem i vodní slalomář Jiří Prskavec a biker Jaroslav Kulhavý. Jako nováčci se v ní naopak objevují Ester Ledecká, Martin Fuksa a Jakub Vadlejch.

Všichni tři jsou mezi desítkou nejlepších vůbec poprvé, i když kupříkladu Ester Ledecká už dvakrát hostem galavačera byla. To proto, že v letech 2013 a 2015 získala ocenění Junior roku.

Sedm šampiónů, na osmého se nedostalo

Sedm letošních finalistů se pyšní titulem mistr světa za rok 2017. Biatlonistka Gabriela Koukalová, snowboardistka Ester Ledecká, rychlobruslařka Martina Sáblíková, veslař Ondřej Synek a atletka Barbora Špotáková získali tituly v olympijských disciplínách.

Kanoisté Josef Dostál a Martin Fuksa sice mají zlato „jen" na neolympijské trati na 500 metrů, ale zároveň získali medaile i v disciplínách, které do programu olympijských her patří.

Elitní desítku pro závěrečný gelavečer doplňuje tenistka Karolína Plíšková, která vyhrála tři turnaje WTA Tour a jako první Češka se stala v končícím roce světovou jedničkou, dále pak oštěpař Jakub Vadlejch, stříbrný z mistrovství světa a vítěz Diamantové ligy, a sportovní lezec Adam Ondra.

Ten se už v loňském roce dostal mezi deset nejlepších na úkor olympijských medailistů, letos zazářil zase. Hlasující novináři ocenili zejména jeho výkon v norském Flatangeru, kde vytyčil a přelezl cestu v dosud nikým nenavrhnuté obtížnosti 9c.

Jediným mistrem světa v olympijské disciplíně, který se mezi nejlepší sportovce nedostal, je vodní slalomář Ondřej Tunka, který skončil na jedenáctém místě. K postupu do desítky mu chybělo 151 bodů.

Fotbal versus hokej

Mezi tři nejlepší kolektivy poslalo 195 novinářů, kteří v prvním kole ankety pořádané Kluibem sportovních novinářů a agenturou BPA hlasovali, fotbalisty pražské Slavie, hokejisty Komety Brno a českou reprezentaci v malém fotbale.

S odstupem dvaceti bodů skončil na čtvrtém čtvrtém čtyřkajak Jakub Špicar, Daniel Havel, Jan Štěrba, Radek Šlouf.

Čtvrt miliónu pro vítěze

Během slavnostního večera, jenž i letos proběhne v pražském hotelu Hilton za přítomnosti kamer České televize, bude vyhlášen i nejlepší Junior roku 2017 a do pomyslné síně slávy českého sportu bude uvedena další legenda.

Pro oceněné laureáty jsou připraveny i zajímavé finanční odměny. Nový král či královna českého sportu si odnese šek na čtvrt miliónu korun, pro druhého v pořadí je připraveno 200 tisíc, pro třetího 170 tisíc korun. Pamatováno je i na toho, kdo po hlasování ve 2. kole, obsadí desátou příčku, neboť finanční bonus pro něho činí 50 tisíc.

Nejlepší sportovní kolektiv odejde z Hiltonu bohatší o 100 tisíc korun.

VÝSLEDKY 1. KOLA ANKETY
JEDNOTLIVCI (nominace pro 2. kolo v abecedním pořadí)