Rubriky:

Paralympiáda

Vodní kostka v Pekingu uvítá sedm českých reprezentantů

5. září 2008 18:33 - PRAHA

Plavec Martin Kovář byl na paralympijských hrách v Aténách se třemi zlatými medailemi nejúspěšnějším sportovcem celého českého týmu. Největší hvězdou sestavy pro Peking je Běla Hlaváčková, která před čtyřmi lety dokázala s podporou manžela Standy a pětiměsíčního synka Honzíka vyhrát 50 metrů znak. V paralympijském mezidobí získala na mistrovství světa v jihoafrickém Durbanu čtyři medaile – dvě bronzové, jednu stříbrnou a mistryní světa byla opět ve znakařské padesátce.

 

ČSTPS/Luděk Šipla

Paralympijskými nováčky jsou Kateřina Komárková a Arnošt Petráček. Kateřina je ve třinácti letech vůbec nejmladší členkou českého týmu. Arnošt Petráček je vicemistr světa z Durbanu na 50 metrů motýlek. Jeho nejoblíbenější disciplínu mu ovšem v Pekingu nevypsali.

Filip Coufal – 19 let, TJ Rožnov pod Radhoštěm, jeho trenéry jsou Andrea Věnseková a Michael Neuwirth, zajímá se o historii, za nejdůležitější pro počátky svojí plavecké dráhy považuje snahu rodičů nebrat ohled na jeho handicap, integraci do sportovní třídy v mateřské škole a pokračování ve sportovní třídě na škole základní, na svých prvních paralympijských hrách v Aténách byl osmý ve dvoustovce polohovým způsobem a ve štafetě na 4x100 metrů
 
Tereza Diepoldová – 20 let, SCPAP Pardubice, v Pekingu nastoupí k závodu na 400 metrů volným způsobem, jejím dosavadním nejlepším výsledkem je 4. místo v dálkovém závodě na 5 kilometrů v moři na mistrovství světa 2002 v argentinském Mar del Plata, na závodění jí nejvíc baví boj s časem
 
Běla Hlaváčková – 32 let, bez klubové příslušnosti, v Pekingu poplave 50 metrů znak, kde obhajuje zlatou medaili z Atén, je mistryní světa a světovou rekordmankou, a 100 metrů volným způsobem, ve kterém byla třetí na MS 2006 v jihoafrickém Durbanu, ve volném čase ráda čte a vaří. Její hlavní cíl pro Peking je jasný: „Ráda bych na znakové padesátce utrhla nějakou medaili.“ A po paralympiádě v Aténách, kde byla s manželem a synkem si plánuje užít „normální paralympijský výjezd na plné pecky“.
 
Kateřina Komárková – 13 let, USK Praha, když má po plaveckém tréninku ještě sílu, věnuje se skateboardingu nebo snowboardingu a ráda hraje tenis, zajímavé je, že poplave ve stejné kategorii stejnou disciplínu, tedy 100 metrů prsa, jako Kateřina Coufalová, které bylo, když vyhrála paralympiádu v Atlantě v roce 1996, také 13 let. „Já se na paralympiádu do Pekingu těším, ale zároveň se i bojím, protože je to moje první paralympiáda,“ neskrývala rozpaky na soustředění v Liberci Katka Komárková. Nejvíc se těšila na bazén, protože Vodní kostka se jí v televizi moc líbila.
 
Arnošt Petráček – 17 let, TJ Koh-i-noor, je vicemistrem světa z roku 2006 v závodě na 50 metrů motýlkem, tuto disciplínu mu ovšem v Pekingu nevypsali: „Nejdřív to na mě zapůsobilo tak, že jsem byl trochu smutnej, protože když jsem byl před dvěma roky v Durbanu, tak jsem byl moc šťastnej, že jsem měl to druhé místo. Potom jsem se ale začal soustředit na 50 metrů znak a zatím jsem spokojenej. Je to škoda, ale naštěstí mám těch 50 metrů znak.“ Právě v této disciplíně byl druhý na loňských Světových hrách IWAS na Tchaj-wanu.
 
Jan Povýšil – 26 let, trénují ho Andrea Věnseková a Jaroslava Passerová, jako jediný ze současného českého plaveckého týmu byl už na paralympijských hrách v Sydney v roce 2000, kde získal bronzovou medaili v závodě na 100 metrů volným způsobem, třetí byl také v motýlkářské padesátce na mistrovství světa v roce 2002, na světovém šampionátu v Durbanu byl bronzový dvakrát (50 m znak, 100 m volným způsobem), v Pekingu se bude nejvíc soustředit právě na volnou stovku, je fotograf, jeho práci znáte i z Fotogalerie Handisportu
 
Martin Štěpánek – 25 let, SK Slavia Praha, koučuje ho Zuzana Kvapilová, obdivuje Seana Conneryho a má krédo: „Mírně vylepšuj a zdokonaluj, co se ti nelíbí, a buď spokojen s tím, co je a co máš, protože může být daleko hůř.“ Na svých prvních letních paralympijských hrách v Aténách byl sedmý v polohovém závodě na 200 metrů a osmý na 100 metrů znak.


Časová osa: Paralympiáda

Filtr článků - Paralympiáda