Rubriky:

Poker

Dominik Nitsche, profík budoucnosti

12. září 2012 00:40

Další jméno, které si zapíšeme do svého pokerového deníčku, je Dominik Nitsche. Není to slabost pro německou pokerovou scénu, která mě přivedla právě k tomuto hráči, nenechte se zmást. Existuje hned několik jiných důvodů: Dominik je výraznou osobností onlinu a již ve svých osmnácti letech se zapsal do historie živého pokeru jako nejmladší hráč, který zvítězil v eventu Latin American Poker Tour v Mar del Plata, kde si připsal svou první velkou live cash - $381.030. Od jeho pověstného vítězství v Argentině se seznam umístění na penězích zvětšil o 39 zásahů a celková suma live výher se vyšplhala na 2 milióny amerických dolarů. Stále je to málo?

 

wsop.com

Dobře si pamatuji na letošní Dominikův odjezd do Vegas na WSOP. Nešlo si nevšimnout jeho nadšení. Jedenadvacet mu bylo minulý rok v říjnu a na své „první Vegas" si počkal několik let. Po několika deep runs se adaptoval odlišnostem na americké půdě a následně vybojoval náramek. Překonal neuvěřitelně obrovské hráčské pole čítající 4620 hráčů a ukořistil první místo a sumu $654.797.

Pokaždé mě napadne: Kam budou mířit kroky toho mladého kluka, jehož bankroll (to jsou ty peníze na hraní) přesahuje už jen představivost běžného pracanta, jako jsem já nebo právě vy? Dokáže se srovnat s tristními swingy a nástrahami? Jak dlouho se udrží mezi narůstající konkurencí ve hře, která se dynamicky vyvíjí právě teď, s každým slovem, které píšu.

Nejprve mi řekni, kde jsi v tuto chvíli, a jaký event tě čeká?
Jsem v Cannes na Partouche Poker Tour Grand Final. Údajně je to největší turnaj v Evropě, takže jsem docela natěšený. Day 1A začíná zítra, do něj naskakuji.

Domi, tobě je 21, bylo to poprvé, co jsi jel do Vegas na WSOP. Vím, že se tě na to už přede mnou dotazovali, ale i tak, jaké byly očekávání a je WSOP ve Vegas nadhodnoceným fenoménem nebo ne?
Neměl jsem žádné reálné představy, když jsem odjížděl, protože hráčská pole jsou tam velká, může se stát cokoli. Asi jsem trochu doufal, že vyhraju, nebo alespoň zaznamenán větší finanční výhru. Nemůžeš to opravdu očekávat. Pokud hraješ dobře, tak je možné, že se to stane. Nemyslím si, že je to přeceňovaná série. Je to stále největší série na světě, nikde jinde není možné hrát tak obrovská pole a WSOP náramek je něco mimořádného.

Zmínil ses také jednou, že hráči na WSOP hrají hodně rozdílně v porovnání s Evropany. Řekni mi znovu, jaké jsou ty hlavní rozdíly?
V podstatě jsou horší pokeroví hráči. Pokud chceš být konkrétnější, pak někteří příliš zahazují a někteří zase hodně často dorovnávají, protože berou hru příliš osobně. Nechtějí, aby je blafoval nějaký mladíček. Obecně jsou velmi tvrdohlaví, nechtějí změnit svůj názor a své rozhodnutí dotáhnou vždy do konce. Ve chvíli, kdy ti tohle dojde, můžeš toho využít a vyhrát hodně peněz.

Takže pole na WSOP je lehké?
Ano, hlavně v turnajích s nízkými buy-iny. Například 10k six max má velmi těžké pole, nesrovnatelné s 1k no limit hold´em.

Jak se ti tedy obecně dařilo na 43. WSOP?
Docela dobře. Začalo to špatně. Neumístil jsem se v prvním eventu, a pak si můj spolubydlící Rupert Elder zlomil nohu. Jsem šťastný, že se to v posledním týdnu obrátilo tím, že jsem vyhrál turnaj. Vlastně to zachránilo i Rupertovu cestu do Vegas.

Ale měl jsi ještě další tři umístění na penězích.
Ano, ale žádné z nich nebylo nijak velké. Dařilo se mi docela dobře, ale nebylo to nic, z čeho bych byl u vytržení, protože než jsem trefil ten turnaj, tak jsem stále prodělával peníze. Byla to velká zkušenost. Znám hodně lidí v pokerovém světě a všichni byli ve Vegas. Bylo skvělé je znovu vidět. Někteří jsou Američané a již tak často necestují do Evropy. I kdybych náramek nevyhrál, rád bych se vrátil příští rok.

Když se vrátíme na začátek, nebo řekněme začátek, který si jednoduše každý může vyhledat v jednom z tvých online pokerových profilů, zapsal ses do historie tím, že jsi byl nejmladším účastníkem, který kdy zvítězil v eventu Latin American Poker Tour. Bylo to v Argentině, tobě bylo osmnáct. Moje otázka zní: Co bylo předtím?
Poker jsem hrál od patnácti. To jsem se dostal k online pokeru. V šestnácti jsem začal vyhrávat no limit hold´em turnaje. Hrál jsem hodně. Pak jsem vyhrál ten živý turnaj. Bylo to zajímavé, každý říkal: „Kdo je ten kluk?". Znali mé jméno online, ale dokud jsem nevyhrál živý turnaj, netušili, kdo jsem.

Jak ses k pokeru vůbec dostal?
Už si to ani nepamatuji. Myslím, že jsem poker viděl prvně v TV. Pak moji přátelé chtěli hrát homegame a začali jsme hrávat online. Hráli jsme nejdříve s play money, protože jsme neměli peníze. Hrávali jsme proti sobě sit & go´s. Poté se mi podařilo vyhrát nějaké peníze ve freerollu a vybudoval jsem si bankroll. Vlastně jsem vzešel z ničeho.

Z jakého pocházíš rodinného zázemí? Ptám se samozřejmě proto, že jde v pokeru o velké částky peněz. Když vyhráváš, máš přístup k nezanedbatelné hotovosti. Umíš si toho vážit? Znáš hodnotu peněz nebo jsi naprosto imunní?
Moje rodina by mohla být považována za bohatší než je v Německu průměr. Nikdy jsem se nemusel starat o peníze. Když jsem byl mladší, rodiče mi všechno zajistili. Poté, co jsem si začal vydělávat sám, rozhodl jsem se, že jejich peníze již nepotřebuji. Asi v sedmnácti jsem jim řekl: „Vydělávám si tou hrou tolik peněz, po vás již nic nechci". Samozřejmě, že byli nadšeni, když jsem vyhrál LAPT Argentina. Uvědomili si, kolik je v pokeru možné vydělat. Předtím jsem jim o tom neříkal. Nechtěl jsem, aby věděli, že jsem v jednom týdnu prohrál 10.000 dolarů a v druhém týdnu vyhrál 30.000. Nechtěl jsem, aby věděli o tom, jakými swings procházím. Je to těžké pro mě, pokerového hráče, nedokážu si představit, jak těžké to je pochopit pro někoho, kdo nerozumí varianci v pokeru.


Časová osa: Poker

Filtr článků - Poker