Ka. Plíšková - S. Williamsová 6:4, 4:6, 7:5Senzační obrat! Plíšková po výborném výkonu srazila Serenu Williamsovou a je v semifinále Australian Open

Neskutečné! Karolína Plíšková po obrovském obratu ve třetím setu porazila ve čtvrtfinále Australian Open Serenu Williamsovou 6:4, 4:6 a 7:5 a v semifinále vyzve šampionku z US Open Naomi Ósakaovou. Česká tenistka v průběhu třetího setu prohrávala už 1:5, čelila čtyřem mečbolům, nakonec však slaví senzační úspěch. Mezi nejlepšími čtyřmi je i druhá česká hráčka Petra Kvitová, která si postup zajistila již v úterý.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih utkání Karolína Plíšková - Serena WilliamsováVideo: sntv

Serena Williamsová vstoupila do utkání velmi sebevědomě a od prvních míčů se snažila dostat Plíškovou do defenzivy. Kratší údery Češky trestala vítěznými míči a po svém vyhraném úvodním servisu dostala do složité situace lounskou rodačku, která o svoji první hru musela bojovat přes shodu.

Česká tenistka se však velmi rychle přizpůsobila tempu třiadvacetinásobné grandslamové šampionky, její údery získaly na délce a razanci. Ve třetí hře Plíšková poprvé prolomila favoritce servis, následně nezaváhala na svém a šla do vedení 3:1.

Karolína Plíšková o výhře nad Serenou Williamsovou

Plíšková reagovala na agresivní údery sedminásobné vítězky Australian Open stejnou zbraní, od základní čáry měla v této fázi utkání navrch. Prakticky bez chyb hrající Češka dostala svoji soupeřku pod tlak i v páté hře, vedla už 40:0, Američanka však všechny brejkoly odvrátila a snížila na 2:3.

Šestadvacetiletou Češku neproměněné šance nerozhodily. Dál si bez jakýchkoliv problémů držela své servisy a po výhře 6:4 šla do vedení 1:0.

Vládnout začala Serena

I druhý set začal brejkovou možností pro Plíškovou, sedmatřicetiletá legenda však nebezpečí odvrátila a vedla 1:0.

Poté si obě tenistky držely servis, do problémů se až v pátém gamu dostala Serena, které zcela odešlo první podání, Plíšková navíc agresivní hře šampionky čelila výbornou obranou. Podruhé v zápase vzala své soupeřce servis a šla do vedení 3:2.

Hned vzápětí Serena předvedla svůj nejlepší game v utkání, když údery na maximální riziko vzala čistou hrou poprvé v zápase své soupeřce servis a srovnala na 3:3.

Důležitý game odehrála česká tenistka za stavu 3:4 pro Serenu, která začínala dostávat Plíškovou pod tlak. Lounská rodačka se však i nadále mohla opřít o první podání a srovnala na 4:4.

Obrovská bitva se rozhořela o desátou hru druhého setu. Plíškovou nadále drželo podání, Serena však ještě zintenzivnila sílu svých úderů a tlačila soupeřku do defenzivy. To se jí také vyplatilo, set vyhrála 6:4 a po 1 hodině a 27 minutách vyrovnala na 1:1.

Senzační obrat české hvězdy

Proč je považována za jednu z nejlepších tenistek všech dob, prokazovala Serena i dále, kdy aktivní hrou získala první hru třetího setu a šla do vedení 1:0. Do kritické situace se Plíšková dostala za stavu 1:2, kdy výborně returnující soupeřka, která čím dál tím lépe četla servis Češky, získala její servis a šla do vedení 3:1.

Tenisová legenda v této fázi utkání hrála výborný tenis. Výrazně zlepšila servis, daleko lépe returnovala a Plíškovou od základní čáry čím dál tím více přehrávala.

Když Američanka brejkla svou soupeřku i podruhé v setu a zvýšila na 5:1, zdálo se být o osudu utkání rozhodnuto.

V následující hře si při svém servisu Williamsová vypracovala mečbol, při jedné z výměn však následně podklouzla, podvrkla si kotník a o game přišla. A i když se poté pohybovala bez viditelných problémů, set se začal otáčet.

Plíšková si udržela servis a snížila na 3:5. Z rytmu vyvedená Američanka následně čistou hrou přišla podruhé v řadě o své podání a stav byl již jen 4:5 z pohledu české dvojky.

Plíšková měla možnost při svém podání srovnat skóre, sedminásobná vítězka Australian Open však vsadila vše na jednu kartu, výměny hrála na maximální riziko, vypracovala si další tři mečboly, ale ani to nestačilo. Plíšková aktivní hrou všechny odvrátila a vyrovnala na 5:5.

Další dva gamy už patřily české hráčce, která třetí set vyhrála 7:5, a mohla poprvé v kariéře slavit postup do semifinále Australian Open. "Už jsem se viděla v šatně, protože Serena hrála moc dobře a ve třetí sadě jsem nejdřív neměla moc šancí. Řekla jsem si, zkus to ještě vyhrát, využila jsem šance, které přišly a je to teď neuvěřitelný pocit," zářila Plíšková v rozhovoru na kurtu.

Dvě Češky (Kvitová, Plíšková) jsou v grandslamovém semifinále poprvé od Wimbledonu v roce 2014, kdy Kvitová porazila v boji o finále Lucii Šafářovou a celý turnaj pak vyhrála. Obě dvě mají navíc možnost stát se po turnaji světovou jedničkou. K posunu do čela žebříčku obě potřebují turnaj vyhrát. Plíšková už na prvním místě byla, maximem dvojnásobné wimbledonské vítězky Kvitové je druhé místo.

Krejčíková září ve smíšené čtyřhře

O postup do finále Australian Open si spolu s Američanem Rajeevem Ramem zahraje Barbora Krejčíková. Česko-americký pár porazil ve čtvrtfinále německo-kolumbijskou dvojici Grönefeldová, Farah 6:2, 7:5.