Živě

Jachta Wild Oats vyhrála podruhé za sebou závod Sydney-Hobart

28. prosince 2006 14:10 - SYDNEY

Tradiční závod ze Sydney do Hobartu vyhrála podruhé za sebou australská jachta Wild Oats. Pod vedením kapitána Marka Richardse se tak stala prvním plavidlem po 42 letech, kterému se podařilo obhájit prvenství. Vítězná loď dosáhla cíle za dva dny, osm hodin, 52 minut a 33 sekund, na moři tedy kvůli nepřízni počasí strávila o 14 hodin více než při rekordní plavbě v loňském roce.

Na druhém místě by dnes měla dorazit do Hobartu zhruba s čtyřhodinovým odstupem jiná australská jachta Ichi Ban, třetí místo zatím patří vítězce z roku 2003 Skandii, kterou zpomalilo poškozené kormidlo. Tým DHL, jehož členem je i český olympionik Martin Trčka, je krátce před cílem osmý.

Soutěž ve středu zdramatizoval nečekaně silný vítr, který favorizované novozélandské jachtě Maximus zlomil stěžeň; při jeho pádu se tři muži těžce zranili a do nemocnice je musel přepravit vrtulník. Letitá jachta Koomooloo, která závod před 38 lety vyhrála, se dokonce začala potápět a posádka musela nastoupit do záchranných člunů.

Celkem dosud odstoupilo devět z 78 lodí, které v úterý v Sydney odstartovaly. Nejpomalejší plavidla by měla dorazit do Hobartu až 2. ledna večer, po týdnu stráveném ve vlnách.

ČTK

EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.