Živě

Jachtař Trčka doplul do Hobartu na osmém místě

29. prosince 2006 12:27 - SYDNEY

Jachtař Martin Trčka doplul v tradičním námořním závodu ze Sydney do Hobartu na osmém místě. Devětadvacetiletý český olympionik byl členem posádky lodi DHL, která v pátek dokončila závod se ztrátou zhruba 21 hodin za vítěznou australskou maxijachtou Wild Oats.

Trčka měl původně startovat na lodi Diabetes, ta však krátce před startem přišla o stěžeň. Pětadvacátý muž z aténské olympiády ve třídě Laser se poté domluvil s týmem DHL, na jachtě typu Volvo 60 plnil roli kormidelníka a stratéga. Na cestě ze Sydney do tasmánského přístavu strávil Trčka tři dny a šest hodin.

Premiéru na prestižním závodě si český jachtař odbyl loni. Tehdy Trčka dojel na lodi Ragamuffin dvacátý, letos s posádkou Diabetes pomýšlel na boj o nejvyšší příčky.

Wild Oats se stala po 42 letech prvním plavidlem, kterému se podařilo obhájit prvenství. Na druhém místě dorazila ve čtvrtek do cíle s téměř čtyřhodinovým odstupem jiná australská jachta Ichi Ban, třetí byla vítězná loď z roku 2003 Skandia.

V závodu pokračuje ještě šest desítek lodí. Nejpomalejší z nich by měly do Hobartu připlout v neděli nebo v pondělí.

ČTK

EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.